Kolędy z Gwiazdami - Święta na Świętym Krzyżu
W kościele świętokrzyskiego klasztoru wypełnionym do ostatniego miejsca TVP nagrała koncert świąteczny pt. „Kolędy z Gwiazdami czyli Święta na Świętym Krzyżu”, który zostanie wyemitowany 25 grudnia o godz. 15.05 na antenie Programu 2 TVP.
Wzięli w nim udział artyści z różnych stron Polski, którzy zaprezentowali kolędy nawiązujące stylizacją, językiem, gwarą do grup etnicznych, społecznych, kulturowych, z których się wywodzą, górale, Kaszubi, Ślązacy, Romowie.
W widowisku wystąpili: Zespół Śląsk, Zakopower, Don Wasyl i Gwiazdy Cygańskie, Andrzej Piaseczny, Zespół Wilia z Wilna, Ewa Farna, folklorystyczny zespół kaszubski. Życzenia świąteczne wraz z zaproszeniem do regionu świętokrzyskiego złożyli wszystkim Polakom marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI. Reżyserem koncertu był Leszek Kumański.
Pomiędzy poszczególnymi kolędami Maciej Miecznikowski rozmawiał z gwiazdami, przedstawicielami zespołów, którzy opowiadali anegdoty dotyczące swoich, najbardziej zapamiętanych świąt Bożego Narodzenia, a także o oryginalnych, nieznanych szerzej, regionalnych obyczajach bożonarodzeniowych.
Marszałek Adam Jarubas w swym wystąpieniu podkreślił, że celem koncertu jest promowanie tradycji religijnych regionu świętokrzyskiego, w tym szczególnie jednego z najważniejszych sanktuariów w Polsce, jakim jest klasztor na Świętym Krzyżu.
Superior o. Zygfryd Wiecha OMI, który pełnił rolę gospodarza całego przedsięwzięcia na zakończenie koncertu udzielił wszystkim artystom i obecnym gościom błogosławieństwa i złożył życzenia bożenarodzeniowe. Artyści po koncercie spotkali się na wieczerzy wigilijnej w siedzibie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne.
Trwające od godz. 16 do 19 nagranie poprzedziły wielodniowe przygotowania techniczne, w które aktywnie włączyli się również oblaccy nowicjusze.
Organizatorem koncertu był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego. Patronat honorowy objęła Polska Organizacja Turystyczna. Projekt jest dofinansowany w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego, działanie 2.3 Promocja Gospodarcza i turystyczna regionu. Emisję koncertu poprzedzą spoty reklamowe, które pojawią się w telewizji w dniach 21 – 25 grudnia.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
Skomentuj artykuł