Buty, mucet i kremówka

Krzysztof Wołodźko

Nie zmieniajmy starych, papieskich butów w... kremówkę.

Entuzjazm części wiernych wobec papieża Franciszka, który nie miał na sobie mucetu gdy po raz pierwszy ukazał się wiernym, ma w sobie coś nazbyt łatwego.

Taka postawa przypomina inną, nie tak odległą, gdy bez żadnego wysiłku można było opowiedzieć się za prostotą i bezpośredniością (pasterzy) Kościoła, odwołując się do wspomnienia Jana Pawła II o kremówkach. Tym łatwym sposobem każdy będzie się mógł uznać za zwolennika ewangelicznego ubóstwa, bo imponuje mu postawa papieża Franciszka. Po czym spokojnie wróci do mieszkania, na plebanię lub w mury klasztornej celi i odda się urokom (hiper)konsumpcji.

Czy to, co piszę jest zbyt mocne? Nie sądzę. Uważam, że w ostatnich latach pontyfikatu Jana Pawła II mieliśmy do czynienia z bardzo niebezpieczną infantylizacją odbioru jego gestów, sposobu bycia. Infantylizacja ta polegała na tym, że poza emocjonalnymi zachwytami nad "kremówkami" niczego więcej właściwie nie było trzeba. Dziś, gdy przyglądam się zachwytom nad papieżem Franciszkiem, chodzącym w starych butach, nad papieżem bez mucetu, widzę bardzo podobny schemat - łatwo oddelegujemy i utożsamimy Papieża z podobnymi gestami, sposobem bycia.

DEON.PL POLECA

Czy nie jest więc tak, że widzimy tylko papieski palec, gdy Franciszek wskazuje nam Słońce? Czy nie przejdziemy szybko do porządku dziennego choćby nad tą częścią jego duchowego charyzmatu, która wynika na przykład z jezuickiej formacji? Choćby: preferencyjna opcja na rzecz ubogich. Jak w dłuższej perspektywie tego pontyfikatu będzie ona wyglądała w życiu świeckich wiernych, duchownych, zakonników? Ograniczy się do miłych wspominek o starych, czarnych butach Ojca Świętego Franciszka? W skrócie: jakie zmiany w całościowym, systemowym myśleniu Kościoła, także tu w Polsce, przyniesie "opcja na rzecz ubogich" tak bliska przez lata dzisiejszemu Papieżowi? Czas pokaże.

Z mucetem sprawa jest o wiele poważniejsza niż z butami. To w gruncie rzeczy kwestia tego, co należy do duchowego dziedzictwa Kościoła, a co jest historycznym naddatkiem. Czy symbole, elementy ubioru papieskiego to tylko zmienna, dziejowa forma, czy znaki dziedzictwa Kościoła - każdy z nich z dużym znaczeniem, każdy wpisany w porządek Kościoła jako instytucji i duchowej, i doczesnej. Splendor i majestat Kościoła wyraża się bowiem także w formach materialnych, które stały się częścią jego Tradycji. Owszem, można w ogóle ogołocić świątynie z piękna i dostojeństwa materialnych znaków - nikt nie gwarantuje jednak, że staniemy przez to bliżej prawd Kościoła i miłości Boga. Chyba że ktoś uważa protestantyzm bliższy duchowi Ewangelii niż katolicyzm. Decyzja papieża, jak ufam, wynikała z jego rozeznania. Ale obawiałbym się sytuacji, w której każdy kapłan, osoba konsekrowana i wierny przyzna sobie wyłączne prawo do osobistej decyzji, co jest mu potrzebne, a co nie - spośród bogactwa znaków Kościoła.

Dobry Samarytanin na ośle zszedł z niego, by podnieść człowieka pobitego przez szatana. To jest zadanie Kościoła pielgrzymującego na ziemi, wynikające wprost z pierwszego przykazania. Nie ma sensu sztucznie oddzielać tego, co nakłada się na doczesne znaki, choćby i mucet, od tego, co stanowi istotę duchowej praktyki. Jak powiedział papież Franciszek: Kościół nie jest pobożną organizacją charytatywną. Ale Kościół nie ma też spełniać niczyich zachcianek, w tym ludzi, którzy namawiają go do znaków i gestów ubóstwa i wyrzeczenia nie z troski, ale ze względu na złą wolę. Tak, są ludzie, którzy chcą źle dla Kościoła, sięgając przy tym po repertuar arcypobożnych życzeń - ostatnio urządzili sobie w mediach istną paradę.

Bogactwo znaków, w tym liturgii Kościoła jest w swej istocie darem pokoleń wierzących dla Boga: darem ich życia, zmysłu piękna, intelektu, darem kultury, którą łaska uczyniła zbożną. Ubóstwo Kościoła także jest ofiarą dla Boga - w najlepszym razie jest całopaleniem świętych. W przypadku ludzi tak słabych jak autor tego felietonu - próbą samodyscypliny jałmużny, czyli ofiary na rzecz bliźnich nie dla poprawy własnego moralnego samopoczucia, ale ze względu na otrzymane łaski. Nie ma tu żadnej sprzeczności, to rzeczywistości wzajem się dopełniające, którym sprzyja wielość charyzmatów działających w Kościele, w którym jest miejsce i na słup Szymona Słupnika i na Bazylikę św. Piotra.

Łatwo jest krytykować tradycjonalistów, szczególnie gdy wpadają w kasandryczny ton. Trudniej nam jednak spojrzeć z uwagą na siebie. Brak doczesnych znaków Kościoła to jeszcze nie ewangeliczne ubóstwo. Nie zmieńmy też starych, papieskich butów w... kremówkę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Buty, mucet i kremówka
Komentarze (18)
Janusz Brodowski
19 marca 2013, 23:59
Biedny ten Piotr Apostoł. Nie miał czerwonych butów, mucetu, pierścienia itd. Nie miał nawet papieskiego zawołania! Nic nie przekazał do duchowego dziedzictwa Kościoła! Jak Chrystus mógł uczynić go opoką? To skandal! P.S. Na wszelki wypadek dodaję: Powyższe zdania to ironia co do treści artykułu.
S
szarykos
19 marca 2013, 15:05
Dobra. Zdjął czapkę. A po co to całę złoto w koło ?
D
d
19 marca 2013, 13:58
Cesio skąd klikasz? Co to kultura?
N
Nikita
18 marca 2013, 23:51
"Entuzjazm części wiernych wobec papieża Franciszka, który nie miał na sobie mucetu gdy po raz pierwszy ukazał się wiernym, ma w sobie coś nazbyt łatwego." Papież Franciszek MIAŁ na sobie mucet w kolorze białym, stosownym do okresu Wielkanocy. Jakby nie patrzeć, mamy Wielki Post...
C
Cesio
18 marca 2013, 23:26
~sdf "I sama też próbuję go choć trochę naśladować." Naprawdę? Co robisz? A co Ciebie to obchodzi? Jeśli robi to pewnie nie po to by się tym chwalić, nie?
K
KatoN
18 marca 2013, 23:04
Bardzo pouczający tekst. Pozdrawiam! http://katonnajmlodszy.wordpress.com/
M
Marcin
18 marca 2013, 22:42
SZEMRANIE ŻYDÓW Z EWANGELII NA TEMAT DZIAŁALNOŚCI JEZUSA - tak można w skrócie opisać powyższy tekst.. Do mnie bardziej dociera przekaz, że Papież jest skromny niż to, że je kremówki. 
S
sdf
18 marca 2013, 22:28
"I sama też próbuję go choć trochę naśladować." Naprawdę? Co robisz?
A
Anna
18 marca 2013, 20:57
Nie podoba mi się artykuł. Takie dmuchanie na zimne. Wciąż cieszę się z nowego papieża i z wpływu jaki już wywiera swoim przykładem. Bo i o tym się słyszy. I sama też próbuję go choć trochę naśladować. Po co się tak zamartwiać na zapas, że się buty zamienią w kremówki. Lepiej zakasać rękawy i wziąć przykład.
D
dfv
18 marca 2013, 20:30
Ogólnie rzecz biorąc nic jeszcze nie wiadomo. Dopiero się okaże co tak naprawdę będzie robił papież. A gadania już tyle jakby wszyscy za Niego mówili, jakieś projekcje na podtawie kata nachylenia jego czoła. Chwilę! Pierwsze wrażenie pozytywne i teraz wiele czasu na kolejne.
AC
Anna Cepeniuk
18 marca 2013, 19:57
Jaka szkoda i żal............, że "tylko" kremówki zostały....... I nie pomogło nawet wołanie "Nie będę do was mówił, bo mnie nie słuchacie" (JP II)... Jest nadzieja, że skoro Papież Franciszek został tak entuzjastycznie przyjęty i pierwsze swoje kazanie mówił 6 minut, to może coś usłyszymy....... i nie tylko, ale wprowadzimy do swojego życia ?.... A buty? Szkoda gdybyśmy na nich poprzestali.......
H
Helena
18 marca 2013, 18:43
@nie rozumiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mucet
:
:)
18 marca 2013, 18:27
Dobry artykuł. Myślę, że jescze bedziemy zaskoczeni, że to wcale nie będzie łatwy pontyfikat ... dla nas, gdy przyjdzie nam się zmierzyć z wyrzeczeniami. Zrezygnować z kremówki na rzecz chleba - dla ubogich. Podązać za (św) Franciszkiem nigdy nie było łatwo.
KB
kremówkowe buty
18 marca 2013, 18:07
Kościół musi podnieść rękawicę Nie możemy iść na kompromisy z liberalnym światem. Co innego dostosowywać środki do warunków: samochód papieża może być nowoczesny, Magisterium – nie. Przed nowym następcą św. Piotra stoją różne, mocno już nabrzmiałe, problemy. Pierwszym jest nieunikniona konfrontacja z wojującym ateizmem i de facto wspierającym go liberalnym chrześcijaństwem. Widać dziś wyraźnie, jak świat spycha nas i ustawia pod ścianą. I choć Kościół ze swej natury nie jest stroną atakującą (jest najwyżej ekspansywny poprzez ewangelizację), to gdy agresywny świat zaczyna z nami otwarcie walczyć, zmusza nas do konfrontacji. Doszliśmy do momentu, gdy dalej już nie możemy się cofnąć bez zdrady katolickiego Magisterium.  [url]http://www.bibula.com/?p=67429[/url]
NR
nie rozumiem
18 marca 2013, 17:39
Nie rozumiem o co dokładnie chodzi z nienoszeniem mucetu... czy to coś białego, co ma na sobie za każdym razem Franciszek i także w czasie wyboru miał to samo na sobie to nie jest właśnie mucet? 
M
Maciek
18 marca 2013, 16:58
Piękny artykuł...nic dodać nic ująć! 
S
szewc
18 marca 2013, 16:51
Tak, słusznie. Ja już mam powoli dość tego "medialnego" Franciszka. Papież to, papież tamto. W sumie to są najmniej ważne rzeczy, a ciągle się o tym klepie. Jeszcze trochę i nastąpi przesyt...
I
Iwo
18 marca 2013, 16:34
Doskonały komentarz.