Czy twój mąż może zostać papieżem?

Czy twój mąż może zostać papieżem?
Wojciech Żmudziński SJ

Wybór kobiety na papieża, to jedyny niemożliwy scenariusz najbliższego Konklawe. Innych ograniczeń Duch Święty nie ma. Największym przełomem w historii Kościoła byłoby wybranie na Stolicę Piotrową żonatego mężczyzny. Czy prawo kanoniczne na to pozwala?

Kobiety, które w różnych okresach historii miały duży wpływ na decyzje papieży, nie zdobyły wśród wiernych dobrej sławy. W XVII wieku szwagierka papieża Innocentego X, Donna Olimpia, nazywana wówczas papieżycą, praktycznie rządziła w Watykanie. Ale ani ona, ani żadna inna z wpływowych kobiet nie była papieżem. I oby tak zostało. Natomiast żonatych papieży mieliśmy zarówno w pierwszych wiekach jak i pod koniec pierwszego tysiąclecia.

Z całą pewnością do żonatych mężczyzn należał pierwszy papież. Także od jego pierwszych sukcesorów nikt nie wymagał celibatu. Żonatych następców św. Piotra znamy również z późniejszych czasów. Sylweriusz, żonaty papież z VI wieku jest świętym Kościoła katolickiego. Hadrian II, który zasiadał na tronie papieskim w IX wieku, miał w czasie swojego pontyfikatu żonę i córki. Żonaty był także papież Jan XVII, żyjący na przełomie X i XI wieku. Czy mogłoby tak być również w XXI wieku?

Papieżem może zostać każdy ochrzczony mężczyzna, a więc także żonaty i posiadający dzieci. Jeśli dzieci byłyby niepełnoletnie, miałby obowiązek je dalej wychowywać, natomiast z obowiązków małżeńskich względem żony mogłaby go zdyspensować jedynie sama małżonka. Nie sądzę jednak, by kardynałom przyszedł do głowy taki scenariusz. Choć teoretycznie byłoby to możliwe. Czy Duch Święty nas jeszcze zaskoczy?

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy twój mąż może zostać papieżem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.