Czy zagłosuję na Szymona Hołownię?

Czy zagłosuję na Szymona Hołownię?
(fot. Sebastian Nycz)

Czy zagłosuję na Szymona Hołownię? Czy poprę go publicznie? Tego typu pytania słyszę w zasadzie co chwila od wielu osób - mniej lub bardziej znajomych - od momentu, w którym Szymon ogłosił, że będzie się ubiegać o prezydenturę.

Pytanie zasadne, bo kto mnie zna, wie, że z Szymonem się znamy od kilku ładnych lat i sporo nas łączy. Jesteśmy blisko związani z dominikanami, ważna jest dla nas troska o osoby wykluczone społecznie, jesteśmy katolickimi publicystami, działamy w sektorze pozarządowym.

Ale w moim wypadku odpowiedź zawsze będzie taka sama. NIGDY publicznie nie powiem na kogo głosuję w wyborach. Jestem też głęboko przekonany, że żaden biskup, ksiądz, ani świecki lider nie powinien tego robić.

Jedną z największych chorób Kościoła w Polsce jest bratanie się z politykami. To jest coś, co krępuje nam ręce, ogranicza wolność, uzależnia od koneksji. A w głębszym wymiarze zaraża sferę wiary ideologiami, partyjniactwem i kolesiostwem.

DEON.PL POLECA

Od 10 lat działam w przestrzeni medialno-kościelnej i konsekwentnie walczę z niezdrowym sojuszem tronu z ołtarzem. I nic tego nie zmieni. Nawet gdyby w wyborach startował mój tata albo siostra.

Dlatego bardzo się zdziwiłem, kiedy Adam Szustak OP - którego ogromnie cenię i z którym też się od lat znamy - zabrał kilka dni temu publicznie głos w sprawie wyborów. Jeszcze bardziej się ucieszyłem, kiedy potrafił się przyznać do błędu, wycofać się i przeprosić. Dzięki Adam za Twoją postawę.

Równocześnie apeluję do wszystkich biskupów, księży i świeckich liderów. Nie mieszajmy się w politykę. To nie jest nasze zadanie. My mamy iść na cały świat z Ewangelią i otwierać ludzi na Jezusa.

I jeszcze na koniec do przemyślenia na spokojnie słowa arcybiskupa Grzegorza Rysia z 2016 roku: "Ja też chodzę do wyborów, na kogoś głosuję. Różnię się tym, że nikomu nie mówię na kogo. I tyle. A dlaczego nigdy nikomu nie powiem, na kogo głosuję? Dlatego, że chcę, żeby ci, którzy głosują odwrotnie, mogli spokojnie uczestniczyć w odprawianej przeze mnie Eucharystii".

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Piotr Żyłka (@piotrekzylka)

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy zagłosuję na Szymona Hołownię?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.