Neokatechumenat w misji Kościoła

Neokatechumenat w misji Kościoła
(fot. Carolina carito / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Droga Neokatechumenalna, zwana potocznie Neokatechumenatem, zaistniała w Hiszpanii w połowie lat 60. ub. wieku, w Polsce, ok. 10 lat później. W ciągu ostatnich 7 lat Stolica Apostolska regulowała aktami prawnymi zasady funkcjonowania Drogi w Kościele. W 2008 r. zatwierdzono Statut, w 2010 r. Dyrektorium katechetyczne a w  2012 roku wszystkie celebracje sprawowane podczas poszczególnych etapów Neokatechumenatu.

Z okazji minionej, misyjnej  niedzieli "Ad gentes" (8 marca), papież Franciszek rozesłał 250 rodzin ze wspólnot neokatechumenalnych, i to głównie wielodzietnych, w misję ewangelizacyjną. Udadzą się one do najbardziej zdechrystianizowanych lub  niechrześcijańskich miejsc na świecie, m.in. do Chin, Kambodży, Tajlandii, a w Europie na Ukrainę. Towarzyszącym im kapłanom Ojciec święty wręczył krzyże misyjne. Aulę Pawła VI wypełniło 7 tys. księży i świeckich z Drogi Neokatechumenalnej.

"Zadanie Papieża to zadanie Piotra: utwierdzanie braci w wierze - przypomniał Franciszek. - Tak też wy chcieliście w ten sposób prosić Następcę Piotra o potwierdzenie waszego powołania, poparcie waszej misji, pobłogosławienie waszego charyzmatu. I ja dziś potwierdzam wasze powołanie, popieram waszą misję, błogosławię wasz charyzmat. Czynię to, bo tego pragnę. Idźcie w imię Chrystusa na cały świat, by nieść Jego Ewangelię. Niech Chrystus idzie przed wami, niech wam towarzyszy, niech doprowadzi do pełni to zbawienie, którego jesteście nosicielami!". Papież mówił o misji do tych, którzy nie słyszeli o Chrystusie, jak o "niechrześcijanach", którzy  zapomnieli, kim był Chrystus, "ochrzczonych, ale takich, którym sekularyzacja, światowość i tyle innych rzeczy dało zapomnieć wiarę Rozbudzajcie tę wiarę!" - nawoływał. Wspomniał o poparciu swoich poprzedników dla wspólnot neokatechumenalnych, zwłaszcza św. Jana Pawła II, a także bł. Pawła VI, który przyjął je po raz pierwszy w 1974 r. W rozesłaniu misyjnym Franciszka można widzieć analogię z historią św.  Ignacego Loyoli i jego towarzyszy, którzy w 1534 r. ślubami na Montmartre zdecydowali oddać się na wyłączną służbę papieżowi. Z czasem, z grupy przyjaciół wyłonił się w Kościele zakon o nowej formule. Jego istnienie i działanie wzbudzało kontrowersje. Teraz, na naszych oczach w życie Kościoła wnoszą nowość wspólnoty osób świeckich.

Droga Neokatechumenalna "opiera się na trzech wymiarach Kościoła, którymi są Słowo, Liturgia i Komunia. Papież, w przesłaniu do wspólnot  podkreślił ich rolę w Kościele w przechodzeniu "od duszpasterstwa zwykłego zachowywania stanu rzeczy do duszpasterstwa zdecydowanie misyjnego". Zauważył, że nie raz w Kościele "mamy Jezusa w środku, ale nie dajemy Mu wyjść". Droga Neokatechumenalna wnosi nową obecność Kościoła tam, gdzie go nie ma albo nie jest on w stanie dotrzeć do ludzi. Publiczne rozesłanie neokatechumenalnych misjonarzy osobiście przez Ojca św. stanowi dodatkowy, istotny akcent uznania  Drogi jako fragmentu życia Kościoła Powszechnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Neokatechumenat w misji Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.