Nigdy nie uznawaliśmy gejów za kryminalistów

Nigdy nie uznawaliśmy gejów za kryminalistów
Konrad Sawicki
6 lat temu

Jezuicki tygodnik "America" zaprotestował przeciwko wprowadzaniu praw karzących więzieniem za okazywanie orientacji homoseksualnej. "Chrześcijańska troska o zachowanie tradycyjnej instytucji małżeństwa nie może usprawiedliwiać podejmowania takich kroków karnych" - czytamy w amerykańskim magazynie katolickim.

W edytorialu opublikowanym 25 lutego 2014 i zatytułowanym "When the Law is a Crime" redaktorzy odnoszą się do konkretnych przypadków. W Ugandzie prezydent podpisał niedawno ustawę, która karze więzieniem (od 14 lat do dożywocia) nie tylko za utrzymywanie relacji homoseksualnych ale również za przyznanie się do trwania w związku jednopłciowym. Nigeria już wcześniej wprowadziła prawo, które przewiduje 10 lat więzienia dla tych którzy "wprost lub nie wprost" publicznie manifestują swój związek homoseksualny.

Według autorów pisma takie rozwiązania prawne są sprzeczne z katolicką nauką. Wprost wykraczają poza nauczanie Katechizmu, który wobec osób homoseksualnych każe wiernym unikać "jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji" oraz traktować je "z szacunkiem, współczuciem i delikatnością".

Z podobnymi głosami występowali też ostatnio katoliccy hierarchowie. Gdy w Indiach powstał spór o prawo karzące 10-letnim więzieniem za trwanie w jednopłciowych związkach, jednoznacznie wypowiedział się kard. Oswald Gracias. "Jako chrześcijanie wyrażamy pełen szacunek dla homoseksualistów. Kościół katolicki jest przeciwny uznawaniu małżeństw homoseksualnych, ale naucza, że homoseksualiści mają tę samą godność przynależną każdej ludzkiej istocie i potępia wszelkie formy niesprawiedliwej dyskryminacji" - powiedział hierarcha, który dziś jest członkiem Rady Kardynałów, czyli tak zwanej grupy G8.

Dodał jeszcze, że Kościół jest przeciwny kryminalizacji osób homoseksualnych, ponieważ "nigdy nie uznawaliśmy gejów za kryminalistów". "America" przypomina również wystąpienie delegacji Stolicy Apostolskiej w ONZ z grudnia 2009 roku. Tam też padły słowa potwierdzające, że Kościół przeciwstawia się "wszystkim formom przemocy i dyskryminującym rozwiązaniom prawnym" skierowanym przeciwko osobom homoseksualnym.

Istnieje ogromna różnica pomiędzy uznawaniem aktów homoseksualnych za obiektywnie nieuporządkowane a domaganiem się kary więzienia za trwanie w związku jednopłciowym. Tak samo jak pomiędzy uznawaniem rozwodu za coś złego a pomysłem by karać więzieniem rozwodników. Kościół słusznie walczy o tradycyjnie pojęte małżeństwo i je stawia za wzór dla swoich wiernych. Ale naszą wspólną odpowiedzialnością, jako chrześcijan, jest stawanie zawsze po stronie krzywdzonych. W tej konkretnej sprawie - aktów kryminalizacji związków jednopłciowych - powinniśmy stanąć po stronie homoseksualistów.

Nie oznacza to luzowania nauki Kościoła. Oznacza raczej tę wyjątkową wartość chrześcijaństwa, które ma odwagę bronić godności każdego człowieka, nawet jeśli ten żyje inaczej niż byśmy tego sobie życzyli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nigdy nie uznawaliśmy gejów za kryminalistów
Komentarze (10)
M
Marianna
27 lutego 2014, 23:23
Jak im nie wstyd? Dziennik amerykańskich jezuitów, piesków salonowych w rodzaju ojca Reesa, krytykuje prawdziwy Kościół Męczenników, codziennie doświadczany przez islamski terroryzm (zwłaszcza w Nigerii).
KS
kto sieje wiatr zbiera burzę
27 lutego 2014, 19:27
Aktywistom homoseksualizmy i ich obrońcom, proponuje przenieść się do krajów rządzonych przez Islam, zamiast próbować wywracać moralność wynikającą z Biblii. Czy obrońcy sodomitów zdają sobie sprawę z szerzącej się epidemii HIV w Ugandzie ? Z danych wyłania się tragiczna rzeczywistość: epidemia HIV/AIDS sieje zniszczenie w Afryce i zagraża samej przyszłości kontynentu. [url]http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IC/aids_powstrzymac.html[/url] W poprzednim dziesięcioleciu Uganda znalazła się na czołówkach gazet dzięki walce z AIDS prowadzonej przez prezydenta Yoweri Museveni, który skutecznie zaatakował bardzo wysoki współczynnik zachorowań na HIV/AIDS przy pomocy programu systematycznej modyfikacji zachowań. Prezydencki program został nazwany ABC: „Abstain – powstrzymuj się od seksu przed małżeństwem, Be faithful after – bądź wierny po ślubie, i Condoms – używaj prezerwatyw tylko wtedy, gdy to bezwzględnie konieczne”. Gdy program został wprowadzony w 1992 roku, ilość dorosłych zarażonych HIV/AIDS sięgała zdumiewającej ilości 30% w stolicy Kampali oraz innych dużych przemysłowych miastach, a przewidywana krajowa średnia życia wynosiła 44 lata. Gdy program ABC przyjął się, ilość zarażonych dorosłych spadła o 80% w ciągu zaledwie 10 lat, do 6% w 2002 (six percent), a długość życia skoczyła o osiem lat w górę. [url]http://www.poznajpana.pl/index.php/2011/10/uganda-antykoncpecja-i-hivaids/[/url] SABOTAŻ UGANDYJSKIEGO PROGRAMU ZWALCZANIA AIDS [url]http://www.poznajpana.pl/index.php/2008/08/sabotaz-ugandyjskiego-programu-zwalczania-aidslifesitenews/[/url]
jazmig jazmig
jazmig jazmig
27 lutego 2014, 17:39
Różny jest wymiar barbarzyństwa. Bo czym jest kara więzienia w Ugandzie w porównaniu do niezliczonych ludzkich istnień ginących każdego dnia w klinikach aborcynych w USA. Ba! Kilka dni temu prezydent Obama (który wygrał reelekcję m.in. dzięki wspieraniu aborcji) powiedział, że mordercom nienarodzonych błogosławi Bóg. ... Ciekawe, ile artykułów ten tygodnik poświęcił walce z aborcją? Czy amerykańscy jezuici wspierają tamtejsze ruchy pro live, a jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy w swoim tygodniku potępili sądowe ściganie w Kanadzie kobiety, która regularnie demonstruje pod klinikami aborcyjnymi i jest więziona z tego powodu?
A
AP
27 lutego 2014, 17:06
Różny jest wymiar barbarzyństwa. Bo czym jest kara więzienia w Ugandzie w porównaniu do niezliczonych ludzkich istnień ginących każdego dnia w klinikach aborcynych w USA. Ba! Kilka dni temu prezydent Obama (który wygrał reelekcję m.in. dzięki wspieraniu aborcji) powiedział, że mordercom nienarodzonych błogosławi Bóg.
A
andy
27 lutego 2014, 15:48
Można karać jak za wykroczenie, czemu od razu 10lat? Ja myślę że powinno się karać nie za samo bycie homoseksualistą ale za gorszące i nieprzyzwoite zachowanie się osób. Do tego są narzędzia takie jak grzywna, nagana i kara aresztu oraz inne środki jak prace społeczne itp. To jest wystarczająco delikatne jak mniemam żeby nie skrzywdzić nikogo niewinnego i wystarczająco stanowcze, żeby pełnić funkcję prewencyjną. Nikt nikomu nie zagląda do sypialni. To jest jak z nagością, nikt nikomu nie zakazuje mieć narządów rozrodczych, ale obnażanie ich publiczne jest w cywilizowanych krajach wykroczeniem.
27 lutego 2014, 14:12
Uganda jest klasycznym przykładem reakcji na akcję. Można było się tego spodziewać. Nie znam dokładnie tego, co uchwalono w Ugandzie, dlatego nie oceniam, ale rozumiem, że władze Ugandy nie życzą sobie lansowania homoseksualizmu w żadnej formie. Akty homoseksualne są grzechem, a nie tylko nieuporządkowaniem. Bigamia jest też nieuporządkowaniem i jest prawnie ścigana, więc skoro ścigana jest bigamia, to może być ścigane wszelkie lansowanie homoseksualizmu.
Z
zdziwiony
27 lutego 2014, 12:09
Czy autor ma jakiś problem z homoseksualizmem? Jaki jest cel tego tekstu?
27 lutego 2014, 11:12
Mianownik: homuseksualizm, dopełniacz: homoseksualizmu, celownik: homoseksualizmowi, biernik: homoseksualizm, narzędnik: z homoseksualizmem, miejscownik: o homoseksualizmie, wołacz: homoseksualizmie!
27 lutego 2014, 11:07
"nigdy nie uznawaliśmy gejów za kryminalistów" Co znaczy "my" i "nigdy"?
27 lutego 2014, 11:06
No i?

Skomentuj artykuł

Nigdy nie uznawaliśmy gejów za kryminalistów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.