O Świętach bez szopki i najpiękniejszym filmie

Piotr Żyłka

Jak dobrze przeżyć Boże Narodzenie? Jak nie rozminąć się z Bogiem, który przychodzi? Dwie inspiracje. Mam nadzieję, że się przydadzą.

Pierwsza nazywa się "Święta bez szopki". Kilka dni temu natrafiłem w sieci na tak właśnie zatytułowaną inicjatywę. Pomysł jest prosty. Ewangelicki pastor Paweł Bartosik z Gdańska zachęca do przeżycia tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia bez szopki właśnie. "Jednak nie bez tej z dzieciątkiem Jezus, Maryją, Józefem, pasterzami i mędrcami. Chodzi o szopkę wyrażaną w naszej postawie. Szopkę bowiem możesz w domu postawić, ale i możesz ją... odstawić. Stawianie szopki w Święta Bożego Narodzenia to piękny zwyczaj, natomiast jej odstawianie to obciach! Dlatego nie odstawiaj szopki w Święta. Przeżyj je z radością, pamiętając, że obchodzisz w ten sposób Urodziny kogoś bardzo ważnego".

I dalej trzy wskazówki. Przytaczam je w całości za swietabezszopki.pl. Nie parafrazuję, nic nie zmieniam, bo są napisane fenomenalnie.

1. Nie bądź gnostykiem

Ciesz się smażonym karpiem, pierogami, barszczem z uszkami, grzybową, kutią oraz słodyczami. Jest to jak najbardziej duchowe - co oczywiście jest nie w smak współczesnym "gnostykom" , którzy Święta chcieliby utożsamić z postawą medytacji, wyciszenia, ucieczki od materii i tego, co przynosi odprężenie ciała, cieszy podniebienie, nozdrza lub oczy. Korzystaj i wesel się bez poczucia winy tym, co wypracowały Twoje ręce. Pamiętaj (bo to ci pomoże w życiu także w innych sytuacjach): zło nie tkwi w technologii, karpiu, słodyczach, alkoholu, seksie, materii lecz w... ludzkim sercu. Może to więc dobry czas na jego duchową "operację"? W końcu Zbawiciel urodził się, aby "zbawić lud swój od grzechów jego" (Ew. Mt 1:21).

2. Zachowuj się jak chrześcijanin, nie jak poganin   

Jeśli jesteś ochrzczony trynitarnym chrztem - w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego (bez względu na to w jakim kościele) - zachowuj się jak osoba ochrzczona. Nie zapominaj, że prócz jedzenia, picia, telewizji, wypoczynku, spacerów, spotkań istnieje konkretny powód, dla którego możesz cieszyć się tymi rzeczami. Boże Narodzenie oznacza, że coś wyjątkowego wydarzyło się w historii. Ewangelia to nie ulotna idea. To wieść o tym, co rzeczywiście miało miejsce w przeszłości oraz jakie było znaczenie tych wydarzeń. Urodziny Jezusa są znakomitym powodem do świętowania ponieważ są historycznym faktem - cudem stojącym (obok śmierci i zmartwychwstania Syna Bożego) w sercu chrześcijańskiej wiary. Wiele domowych i gospodarskich zwierząt również będzie jadło i wypoczywało w te dni, jednak nie będą wiedziały, dlaczego mają więcej niż zazwyczaj "smakołyków", pochodzących ze stołu ich właścicieli. Nie musimy ich naśladować. My wiemy, dlaczego zastawiamy stół świątecznym jadłem. Prawda? Dlatego nie zapomnij np. przeczytać fragmentu Biblii nt. narodzenia Jezusa i podziękować przed posiłkiem za dar zbawienia przez wiarę w Niego (Efezjan 2:9-10), za swoich bliskich oraz to wszystko, czym będziesz mógł rozweselać w świąteczne dni swoje podniebienie.

3. Bądź normalnym mężczyzną i kobietą

Ciesz się faktem Bożego Wcielenia we wspólnocie - kościoła, rodziny, przyjaciół. To nie jest dobry czas na samotną, cichą kontemplację w zaciszu pokoju lub zabytkowych murów kościelnych. Może zostaw na moment książkę, grę komputerową i idź porozmawiaj z rodzeństwem, dziadkiem, babcią, ciocią, wujkiem. Domyślam się, że nie często znajdujesz na to czas. Internet jest super, ale w te dni lepiej wróć do gościnnego pokoju. Zjedz ruskie pierogi i napij się z bliskimi smacznego wytrawnego wina, wznosząc toast za Jubilata! Acha, no i nie zapomnij porozmawiać z nimi o tym, kim było to Dziecko, które dniem swoich urodzin wyznaczyło punkt odniesienia kalendarza nieomal na całym świecie.

Nic dodać, nic ująć. Prosto i konkretnie. Tak więc "instrukcję obsługi" na dobre przeżycie czasu Bożego Narodzenia już mamy.

Od siebie dodam jeszcze krótki film Eliota Rauscha, który zobaczyłem pierwszy raz rok temu. To jest najlepszy obraz, jaki widziałem w życiu. Autorowi udało się zmieścić w czterech minutach całe piękno przyjścia Boga na świat. Po cichu, w prostocie, zwyczajnie. Większej pokory i uniżenia niż Jego przyjście nie było i nie będzie.

Nie potrafię policzyć, ile razy to oglądałem. Za każdym razem, gdy to robię, budzi się we mnie ta sama myśl: "Boże, jaki Ty jesteś wspaniały! A ja tak często zapominam, co Ty dla mnie zrobiłeś i wciąż robisz". Przyznam szczerze, że gdy oglądam ten materiał, chce mi się ze wzruszenia płakać. I się tego nie wstydzę.

Tacy już jesteśmy. Bóg daje nam wszystko, całego siebie, a my gdzieś to gubimy. Ale najlepsze jest to, że On nigdy nie przestanie do nas przychodzić. To jest też piękno kalendarza liturgicznego. Ta - wydawałoby się nudna - powtarzalność. Co roku Kościół przypomina nam, że Bóg przyszedł, że jest z nami. I to się nie zmieni, aż do końca świata. Z tą myślą będę chodził przez najbliższe dni. Mam nadzieję, że mi znowu gdzieś nie umknie.

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O Świętach bez szopki i najpiękniejszym filmie
Komentarze (8)
K
kate
24 grudnia 2012, 15:43
Zwracam twoją uwagę na fakt , że Pan Jezus nie jest niemowlęciem! Jest Panem Bogiem Wszechmogącym Królem Izraela, który siedzi na tronie, przed którym ma się zgiąć wszelkie kolano na ziemi, pod ziemią i w niebie. Nie klękaj więc przed bałwankiem w żłobie bo to jest bałwochwalstwo! Zastanów się  czy to w czym bierzesz udział tj. w największej bałwochwalczej imprezie ,podoba się Panu Jezusowi! Jeśli ludzie znali Pana Jezusa z ciała to teraz już nie znają i nigdy już nie poznają jako człowieka (2Kor.5,16) Jedynym dniem uświęconym przez Pana Jezusa jest dzień sabatu czyli każda sobota tj. siódmy dzień tygodnia, w którym odpoczął po dziele stwarzania. Każdą sobotę należy uważać za dzień poświęcony Panu Jezusowi gdyż jest Panem sabatu (Łuk.6,5)!  Jako przymierze wieczne między Sobą a swoim ludem. Weź pod uwagę, że Królestwo Duchowe Pana Jezusa to nie jest pokarm ani napój abyś jadł i pił (Rzym.14,17)! Pokarm nie zbliża do Boga więc rozważ co mówię a Pan Jezus da ci właściwe zrozumienie wszystkiego. Biorąc na logikę- ty zapewne nie chcesz aby ktokolwiek tarmosił cię za pultynki traktując jak bobaska: ko-ci ko-ci ko-ci słodkie maleństwo!!! Jeśli jesteś np. prezesem firmy to domagasz się odpowiednich tytułów od pracowników np. panie prezesie. Dlatego traktuj Króla królów Pana panów Pana Jezusa Chrystusa z należną powagą i szacunkiem, gdyż nie pozostawi bez kary nikogo kto się  spoufala ze swoim Stwórcą!  Dowiedz się więcej www.panmojbogmoj.eu  Pozdrawiam. daniel42-1979@o2.pl
CB
co by nie było
24 grudnia 2012, 01:40
protestantyzm jest smutny brakuje ŚWIĘTEJ MATKI BOŻEJ
C
czytelnik
23 grudnia 2012, 21:22
Wszystkim forumowiczom życzę, by przyjęli Chrystusa Nowonarodzonego do swych serc przez spowiedź i Komunię świętą.Ponad czasem, Pan Czasu daje się wziąć na ręce, pozwala się utulić jak każde niemowlę, a potem obdarowuje mnie i Ciebie Duchem świętym.Kochasz Jego sercem innych ludzi.I nic nie jest takie jak było przed Jego świętym Narodzeniem.Teraz jest pełnia czasu.Radujmy się w Panu!
MR
Maciej Roszkowski
21 grudnia 2012, 13:33
Pamietajmy w modlitwie o Tych, którzy nie mogą przeżywać  Świąt Bożego Narodzenia w szczęśćiu. Choć tyle możemy dla Nich zrobić.
L
leszek
20 grudnia 2012, 22:32
http://www.youtube.com/watch?v=53GXH6NXMHM See, See the Word is Incarnate
M
Mania
20 grudnia 2012, 17:07
Jestem mamą 3 dzieci, wiem jaki to ból dla dzieci choc same tego nie rozumieją-przemyślenia przechodzą później, jak dzieci z rozbitych rodin są dorosłe. Tego nie chciałam i nie planowałam-niestety niedojrzali tatusiowie i ich myślenie egoistyczne powoduje iż cierpią inni ludzie. Na starość dopiero przyjdzie zrozumienie i może żal, że żyło się samemu lepiej a dzieciom nie dając poczucia bezpieczeństwa.
MR
Maciej Roszkowski
20 grudnia 2012, 15:47
Jeden z najpiekniejszych filmów to był niemiecko austriacki "Odwieczna pieśń".
PP
pastor Paweł Bartosik
20 grudnia 2012, 11:51
Serdecznie pozdrowiam życząc Świąt bez szopki  :) pbartosik.pl