To tu Franciszek podpisze nową encyklikę

To tu Franciszek podpisze nową encyklikę
fot. Josh Applegate

To bardzo znamienne, że argentyński papież zdecydował się podpisać encyklikę właśnie w tym miejscu. 

Papież Franciszek uda się do Asyżu 3 października, aby przy grobie św. Franciszka podpisać nową encyklikę o braterstwie międzyludzkim - ogłosili w południe 5 września dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni i rzecznik prasowy wspólnoty franciszkańskiej w Asyżu, ks. Enzo Fortunato.

Matteo Bruni oznajmił, że nowa encyklika będzie zatytułowana Fratelli tutti, co można przełożyć jako Wszyscy braćmi, chociaż Watykan nie wydał jeszcze oficjalnego tłumaczenia.

Określenie „Fratelli tutti” pochodzi od św. Franciszka z Asyżu, podobnie jak słowa „Laudato Si'”, które ojciec święty wybrał jako tytuł swojej drugiej encykliki. To bardzo znamienne, że argentyński papież zdecydował się podpisać encyklikę przy grobie św. Franciszka. Jak wielokrotnie stwierdzał, święty z Asyżu i jego miłość do ubogich wywarły istotny wpływ na jego posługę jako następcy św. Piotra, do tego stopnia, że po wyborze, jako pierwszy papież w historii przyjął imię Franciszek, które niesie ze sobą również pewien program.

DEON.PL POLECA

Papież Franciszek odprawi Eucharystię przy grobie św. Franciszka, a na zakończenie Mszy świętej podpisze encyklikę. Matteo Bruni stwierdził, że „ze względów zdrowotnych”, czyli z powodu pandemii Covid-19 i związanych z tym normami sanitarnymi, „Ojciec Święty pragnie przeprowadzić wizytę w formie prywatnej, bez udziału wiernych”. Dodał, że po zakończeniu uroczystości papież wróci do Watykanu.

Kustosz franciszkańskiego sanktuarium w Asyżu, znanego jako Sacro Convento, ks. Mauro Gambetti, powiedział w oświadczeniu prasowym: „Z wielką radością i z modlitwą przyjmujemy i oczekujemy na prywatną wizytę papieża Franciszka. Będzie to wydarzenie, które podkreśli wagę i konieczność braterstwa”.

Źródła podają, że encyklika skupi się na temacie braterstwa międzyludzkiego, czyli uznaniu się nawzajem za braci i na znaczeniu tego braterstwa we współczesnym świecie dla krzewienia pokoju, harmonii i solidarności między ludźmi i narodami. Temat ten stanowił sedno przełomowego dokumentu o „O ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, który papież Franciszek i Wielki Imam Al-Azhar, Ahmad Al-Tayyeb, podpisali wspólnie 4 lutego 2019 roku w Abu Zabi. W swojej nowej encyklice Franciszek rozwinie to zagadnienie z perspektywy chrześcijańskiej, zwracając się przy tym również do ludzi innych wyznań.

Temat braterstwa nabiera szczególnego znaczenia, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację w dzisiejszym świecie, gdzie pandemia koronawirusa powoduje wielkie cierpienia milionów ludzi w ponad 188 krajach.

Wiadomości o nowej encyklice po raz pierwszy przekazał 26 sierpnia Domenico Pompili, biskup włoskiej diecezji Rieti, który jest blisko związany z papieżem. Będzie to trzecia encyklika Franciszka. Pierwszą była Lumen Fidei (Światło wiary), opublikowana 29 czerwca 2013 roku, niespełna cztery miesiące po jego wyborze na papieża. Rozpoczęta przez Benedykta XVI z myślą o Roku Wiary, stała się pierwszą encykliką w historii Kościoła katolickiego napisaną przez dwóch papieży. Benedykt XVI opracował jej znaczącą część przed swoją rezygnacją; a papież Franciszek dokończył i opublikował tekst.

Drugą encykliką papieża Franciszka jest Laudato Si' (Pochwalony bądź), poświęcona trosce o nasz wspólny dom. Została opublikowana 18 czerwca 2015 roku, mniej niż sześć miesięcy przed konferencją klimatyczną w Paryżu, na którą wywarła ogromny wpływ. Obecnie powszechnie uznawane jest jej globalne znaczenie.

Watykański korespondent jezuickiego magazynu America.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

To tu Franciszek podpisze nową encyklikę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.