Sąsiadom brakuje duszpasterzy. Co my na to?

(fot. Grant Whitty / unsplash.com)

Te dane wyglądają alarmująco. Jeśli sprawdzą się przewidywania Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich, do 2030 r. u naszych zachodnich sąsiadów około siedem tysięcy parafii z istniejących aktualnie 13,5 tys. nie będzie miało duszpasterzy.

Nic dziwnego, że prezes Komitetu, Thomas Plernberg, uznał taki rozwój sytuacji za katastrofalny. Fakt, że z podobnym problemem zmagają się w Niemczech ewangelicy nie tylko nie jest żadnym pocieszeniem, ale wręcz przeciwnie, każe się poważnie zastanowić nad poważnymi zmianami, jakie zachodzą wśród chrześcijan w Europie. "Nie będziemy w stanie utrzymać normalnych struktur, więc w przyszłości ludzie świeccy będą musieli podjąć znacznie więcej zadań niż dotychczas" - przewiduje Thomas Plernberg.

Episkopat Niemiec i Centralny Komitet Niemieckich Katolików (ZdK) już we wrześniu br. alarmowały, że z roku na rok maleje liczba wyświęcanych księży. "W latach 60. ubiegłego stulecia wyświęcano w Niemczech jeszcze ponad pół tysiąca księży rocznie, teraz zaledwie kilkudziesięciu" - wyliczał rzecznik prasowy ZdK Theodor Bolzenius. Z udostępnionych danych wynika, że w 27 niemieckich diecezjach wyświęconych zostanie w tym roku 61 księży. W ubiegłym roku święcenia przyjęło 74 duchownych, ale w dwóch diecezjach nie wyświęcono ani jednego kapłana. "Dramatyczny trend dotyczy nawet najbardziej katolickich regionów: Zagłębia Ruhry, Trewiru czy Muenster" - wskazywał Bolzenius. Deutsche Welle przywoływała statystyki podane przez tamtejszy episkopat, według których liczba księży w Niemczech zmniejszyła się w ciągu ostatnich 20 lat o jedną czwartą. Już wtedy podawano, że np. archidiecezja kolońska szacuje, że do 2030 roku liczba księży, diakonów i zatrudnionych we wspólnotach referentów, zmniejszy się aż o połowę, do około 600 osób.

DEON.PL POLECA

Jak niemieccy katolicy usiłują teraz i planują w przyszłości rozwiązywać trapiące ich "kadrowe problemy"? W materiale Deutsche Welle pojawiło się kilka możliwości.

Po pierwsze, "import" księży. Przede wszystkim z Indii i Polski (właśnie z tych krajów pochodzi ponad połowa zagranicznych księży w Niemczech), ale także z Nigerii i Konga. Według danych niemieckiego episkopatu w ubiegłym roku w Niemczech pracowało 2403 księży z zagranicy. Jednak większość z nich nie zostaje na stałe. Najpóźniej po dziesięciu latach wracają do rodzinnego kraju.

Drugim stosowanym w praktyce rozwiązaniem jest przebudowa struktur - zamykanie kościołów i kaplic, tworzenie wspólnot łączących nawet dziesięć parafii. DW podała, że w diecezji trewirskiej w miejsce 887 parafii powstanie 35 wielkich wspólnot parafialnych. Takie molochy mają jednak podstawową wadę - zmuszają księży do swego rodzaju "maratonów mszalnych". "Na indywidualną pracę duszpasterską brakuje im czasu" - ubolewał Theodor Bolzenius.

Trzecią możliwością miałyby być zmiany dotyczące celibatu. Choć o dopuszczaniu do święceń na próbę "viri probati" - żonatych mężczyzn o sprawdzonej wierze i nieskazitelnej moralności - mówi się od pewnego czasu w kontekście problemów Amazonii, to jednak papież Franciszek wspomniał o tym w wywiadzie dla... niemieckiego tygodnika "Die Zeit". Trudno to uznać za przypadek. Dlatego wielu niemieckich katolików niecierpliwie czeka na planowane za niespełna rok specjalne zgromadzenie Synodu Biskupów pod wiele mówiącym hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej".

Czy w Polsce powinniśmy się przejmować poważnymi kłopotami naszych współwyznawców zza Odry? Przecież po rwetesie, jaki wybuchł w mediach w lecie wokół liczby kandydatów zgłaszających się przed wakacjami do seminariów duchownych, pod koniec sierpnia pojawiły się dane mające uspokoić atmosferę...

Nie ma tu jednak miejsca na stosowanie zasady "nasza chata z kraja". Nie mieszkamy na odciętej od reszty świata wyspie i ostatnio coraz boleśniej przekonujemy się, że problemy dotykające innych, wcześniej czy później nie omijają naszej katolickiej wspólnoty.

"Sprawa wystarczającej liczby kapłanów dotyka z bliska wszystkich wierzących: nie tylko dlatego, że od powołań zależy religijna przyszłość społeczeństwa chrześcijańskiego, lecz także dlatego, że sprawa jest precyzyjnym znakiem żywotności wspólnot parafialnych i diecezjalnych, jak również świadectwem zdrowia moralnego rodzin chrześcijańskich. Tam, gdzie rozkwitają liczne powołania kapłańskie i konsekrowane, tam żyje się wielkodusznie Ewangelią" - mówił papież Paweł VI, w przesłaniu radiowym 11 kwietnia 1964 r. To wskazówka, ale też przestroga.

ks. Artur Stopka - dziennikarz, publicysta, twórca portalu wiara.pl; pracował m.in. w "Gościu Niedzielnym", radiu eM, KAI

Dziennikarz, publicysta, twórca portalu wiara.pl; pracował m.in. w "Gościu Niedzielnym", radiu eM, KAI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sąsiadom brakuje duszpasterzy. Co my na to?
Komentarze (10)
ZZ
Zyg zyk
21 listopada 2018, 08:12
Pan Bóg udziela ochoczo i szeroko Daru Języków, jak się Doń o niego "charyzmatycy" modlą, ale udzielenia daru władania akurat językiem niemieckim z jakichś powodów omija.
19 listopada 2018, 20:28
,,Jakoś nie mogę doczekać dnia, w którym wybitni polscy duchowni zaczną wyjeżdżać za granice kraju, by głosić Słowo Boże Niemcom, Francuzom Anglikom, Irlandczykom czy Włochom. Owszem, wielu jeździ do innych krajów, ale tam szukają swoich polonusów, by w rodzinnym gronie wygłosić kazanie, konferencję czy nauki rekolekcyjne. Właściwie wyjeżdżając, pozostają w domu. Utarło się przekonanie, że jedynymi wiernymi katolikami w świecie są Polacy. Przed innymi trzeba mieć strach albo zachować wobec nich zdrowy dystans. Jedyny szkopuł stanowi fakt, że takie myślenie nie ma wiele wspólnego z Jezusem z Chrystusem ani z Jego Kościołem. Stawiam sobie nieraz pytanie: dlaczego polscy duchowni nie są zapraszani przez biskupów z innych rejonów świata z rekolekcjami, misjami parafialnymi, konferencjami czy kazaniami? No cóż, trudno byłoby przekonać obcych, że Jezus Chrystus w szczególny sposób ukochał Polaków, a innych stawia na dalszym miejscu. Albo, ze Polacy to nowy Naród Wybrany – ojczyzna proroków, najdoskonalszych teologów, najlepszych duszpasterzy i wzorcowych biskupów"
ZZ
Zyg zyk
20 listopada 2018, 11:05
> Utarło się przekonanie To nie przekonanie, tylko lewackie racjonalizacje chorych lewackich zwidów. Majac takimi zwidami napompowany mózg oczywiście nie zauważa się, że się plecie głupoty o "niezapraszaniu Polaków": "<a href="http://www.misje.pl/aktualnosci/wydarzenia/32445/2032-polskich-misjonarzy-pracuje-w-97-krajach">2032 polskich misjonarzy pracuje w 97 krajach</a>".
ZZ
Zyg zyk
17 listopada 2018, 11:04
Może Marcin Zieliński nauczyłby się szprechać po niemiecku? .... właściwie to nie musi się uczyć, bo przecież zrobi jakieś charyzmatyczne mambo-dżambo i dostanie dar szprechania, bo przecież Duch Święty jak Marcin Zieliński powie "Skacz" to zapytuje "A jak wysoko".
17 listopada 2018, 10:33
Niemieccy hierarchowie na wszelkie możliwe sposoby usiłują przekonać tamtejszych katolików, że koniecznie należy się dostosować do współczesności. No to się niemieckie owieczki dostosowują, a że jak wiadomo współcześnie owieczki żadnych pasterzy nie potrzebują, to jest ich coraz mniej. Czy to oznacza, że jest ich za mało? Śmiem wątpić. Naród liczny, ale katolików coraz mniej (zwłaszcza praktykujących).
ZZ
Zyg zyk
16 listopada 2018, 18:25
Niech wezmą kredyt i zmienią pracę. ... no piątek jest ;)
ZZ
Zyg zyk
16 listopada 2018, 22:01
Tylko czemu rzeczownik k_r_e_d_y_t jest ocenzurowany?
16 listopada 2018, 23:11
A jaki sens ma cała wypowiedź? Obojętnie z kredytem czy bez...
16 listopada 2018, 23:12
Ciekawe, bo ja też wpisałam to samo słowo : k r e d y t .... Co za robot cenzuruje w tym deonie? A co na to webmaster?
ZZ
Zyg zyk
17 listopada 2018, 08:48
Sens wypowiedzi był dowcipkujący, a rzeczownik "k____t" jest usuwany zapewne z racji podobieństwa do rzeczownika "k____n" określającego niedorozwiniętego intelektualnie osobnika.