Tym żył Kościół w 2015 roku [TOP 10]

Tym żył Kościół w 2015 roku [TOP 10]
( Fot. aj )
Logo źródła: America Magazine jm

Po raz kolejny mogliśmy zobaczyć, że to, co dzieje się w Kościele, jest bacznie obserwowane przez światowe media. Nie tylko podróże apostolskie znalazły się w centrum zainteresowań dziennikarskiego świata, ale również poruszające i budzące sumienia słowa padające w kontekście aktualnych międzynarodowych wydarzeń.

W minionym roku działalność Franciszka była najczęściej komentowanym wydarzeniem w Kościele, choć nie jedynym. Specjalnie dla naszych Czytelników postanowiliśmy przypomnieć pozostałe najważniejsze wydarzenia w Kościele w 2015 roku.

Oto nasza lista TOP 10:

1. Prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

DEON.PL POLECA

Szczególnie doświadczone przez te akty przemocy były Syria i Irak. W odpowiedzi na okrucieństwo Stolica Apostolska zaapelowała do największych światowych przywódców, by podjęli skuteczne działania na rzecz ochrony chrześcijan oraz wyznawców innych religii przed terrorem ISIS.

2. Beatyfikacja bp. Oscara Romero.

Proces beatyfikacyjny zamordowanego biskupa Salwadoru "odblokowany" został na wniosek Franciszka. Zwołany z początkiem stycznia specjalny panel teologów z watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych orzekł jednogłośnie o heroiczności cnót bp. Romero, uznając go za męczennika. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się 23 maja w stolicy Salwadoru, gromadząc rzesze wiernych z całego świata.

3. Stanowisko Kościoła w sprawie Medjugorie.

Według niepotwierdzonych informacji Kongregacja Nauki Wiary nie uznała autentyczności objawień maryjnych w Medjugorie. Świątynia gromadząca rzesze pielgrzymów może pozostać miejscem wiary, modlitwy, pobożności, ale nie sanktuarium, miała stwierdzić Kongregacja.

Dodatkowo w dokumencie, który miał być przedłożony Papieżowi, zawarto pozytywne opinie o przemianach, jakie dokonują się w sercach pielgrzymów, wskazując również, by uwaga wiernych skupiła się wyłącznie na modlitwie, a nie na rzekomo nadprzyrodzonych objawieniach Maryi. Postulowano również, by osoby "widzące" objęte zostały należytą opieką kierowników duchowych. Można spodziewać się, że w nowym roku Franciszek zajmie oficjalne stanowisko w tej kwestii.

4. Nowa encyklika Franciszka, "Laudato Si".

Dokument wzywał do powszechnego rachunku sumienia z troski o środowisko naturalne, zwłaszcza w obliczu globalnego ocieplenia. Wzywał również do "integralnego rozwoju" oraz budowania sprawiedliwej i stabilnej światowej ekonomii. W odpowiedzi na encyklikę Franciszka wielu hierarchów Kościoła wzywało wiernych do większej troski o naszą wspólną planetę.

Ich głos dał się również słyszeć podczas niedawno zakończonego szczytu klimatycznego w Paryżu, gdzie przedstawiciele różnych Kościołów i wspólnot religijnych wezwali do konkretnych działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

5. Papieskie wizyty na Kubie, w USA, Południowej Ameryce oraz Afryce.

Wszędzie, gdzie pojawiał się Ojciec Święty, wzbudzał ogromne zainteresowanie. W Południowej Ameryce ostro skrytykował światowy układ finansowy, który tak wielu ludzi ubogich i bezbronnych pozostawia na społecznym marginesie.

Wizyta na Kubie i w Stanach Zjednoczonych obfitowała w historyczne momenty. Pierwsza w historii papieska wizyta w Kongresie jednogłośnie uznana została za najbardziej przełomowe wydarzenie.

Odwiedzając Afrykę, Franciszek podjął się prawdopodobnie najniebezpieczniejszej w dziejach współczesnego papiestwa wizyty. Miała ona miejsce w ogarniętej wojną domową stolicy Republiki Środkowej Afryki, Bangu, gdzie Franciszek odwiedził między innymi wspólnotę muzułmanów. Franciszek apelował o pokój i braterstwo między chrześcijanami i muzułmanami.

Katedra w Bangu przeszła do historii jako miejsce, w którym Papież, otwierając drzwi świątyni, rozpoczął w Kościele powszechnym Rok Święty.

6. Synod Kościoła o rodzinie.

Październikowe obrady w Watykanie skupiły uwagę niemal wszystkich światowych mediów, mówiących o atmosferze wzajemnej otwartości między uczestnikami.

Obrady stały się miejscem szczerej refleksji nad aktualnymi problemami trapiącymi rodzinę. W opublikowanym końcowym dokumencie zawarte zostały słowa, które według niektórych uczestników synodu zachęcają do otwartej refleksji nad możliwością udzielenia rozgrzeszenia i komunii świętej niektórym osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach.

Synod poprzedzony został głośną decyzją Franciszka o przyśpieszeniu procedur stwierdzających nieważność małżeństwa, która w ocenie wielu była nazbyt żmudna i kosztowana.

7. Głos Kościoła w sprawie kryzysu migracyjnego.

Niepokój na Bliskim Wschodzie, gdzie oprócz trwającej od pięciu lat wojny domowej w Syrii, doszły jeszcze akty terroru dokonywane przez ISIS, skutkował jednym z największych w ostatnim czasie kryzysem migracyjnym. Setki tysięcy ludzi, uciekając przed wojną i prześladowaniami, szukało schronienia na terenach krajów Unii Europejskiej, głównie w Niemczech i Francji.

Opinia publiczna, a w tym spora część chrześcijan podzielona była w kwestii podejmowanych działań. Częstą linią argumentacji przeciwników przyjmowania migrantów, było wskazywanie na różnicę między uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi. Pośród tych dyskusji głos Franciszka zabrzmiał niezwykle zdecydowanie.

Papież zaapelował do wszystkich parafii, wspólnot religijnych, klasztorów i sanktuariów w całej Europie o przyjęcie uchodźców. Franciszek zapowiedział, że uchodźcy zostaną przyjęci również w Watykanie.

8. Komunia dla rozwiedzionych.

Po zakończonych pracach synodalnych opinia publiczna w Kościele pozostała podzielona wobec tego, czy możliwe jest uczestnictwo w sakramencie Eucharystii osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach.

Biskup diecezji Albano, jeden z członków komisji zajmującej się redagowaniem relacji końcowej synodu, powiedział w wywiadzie dla "Vatican Insider": "Dyskusja o sakramentach dla rozwiedzionych żyjących w powtórnych związkach ciągle trwa i nie mamy jeszcze odpowiedzi".

9. Episkopat Polski o grzechu pokoleniowym.

W listopadzie do wiernych trafił dokument, będący opinią teologiczną odnoszącą się do tzw. grzechu pokoleniowego. Czytaliśmy w nim między innymi: "Jedynym grzechem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie jest grzech pierworodny", który jest usuwany na chrzcie świętym.

Eksperci podkreślali również, że: "Kościół od samego początku naucza, że grzech jest zawsze czymś osobistym i wymaga decyzji woli. Podobnie jest z karą za grzech. Każdy osobiście ponosi karę za swój grzech. Wyraźnie pisze o tym św. Paweł w Liście do Rzymian, że każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.

10. Śmierć inicjatora spotkań na Lednicy.

21 grudnia, dominikanin ojciec Jan Góra, znany duszpasterz akademicki, twórca Spotkań na Lednicy, przyjaciel Jana Pawła II, odszedł do Pana podczas sprawowania Eucharystii. Miał 67 lat. Śmierć o. Jana jest wielką stratą dla Kościoła, dla ludzi młodych - powiedział na wieść o śmierci duchownego prymas Polski abp Wojciech Polak. Natomiast abp Stanisław Gądecki stwierdził, że "z jego śmiercią tracimy jednego z najważniejszych, największych duszpasterzy młodzieży".

Poznaj również 7 najważniejszych wydarzeń w Kościele w 2016 roku.

Oto nasza lista TOP 10. Jakie byłyby Twoje propozycje?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tym żył Kościół w 2015 roku [TOP 10]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.