Komisja Duszpasterstwa KEP omówiła program na kolejny rok

Komisja Duszpasterstwa KEP omówiła program na kolejny rok
(fot. episkopat.pl)
PAP / df

Trzeci rok programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Posłani w pokoju Chrystusa", Rok Świętego Józefa i zapowiedziany przez papieża Franciszka Rok Rodziny – to główne tematy środowego posiedzenia online Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Komisja omówiła założenia, cele i treści trzeciego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce "Posłani w pokoju Chrystusa", zaplanowanego na lata 2021-2022 - poinformowało PAP biuro prasowe KEP. Obradom przewodniczył abp Wiktor Skworc.

DEON.PL POLECA
Omawiając obecny ogólnopolski program duszpasterski "Eucharystia daje życie", przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP metropolita katowicki abp. Skworc zwrócił uwagę, że w tym roku liturgicznym z powodu pandemii wydano dwa dodatkowe zeszyty pastoralne - jeden poświęcony problematyce wyzwań pastoralnych, drugi zawierający materiały do wykorzystania w parafiach w związku z przypadającą w czerwcu br. setną rocznicą zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Abp Skworc podjął m.in temat zaproponowanego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa i Roku Rodziny, nawiązującego do opublikowanej w 2016 r. adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia".

Nawiązując do trzeciego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce "Posłani w pokoju Chrystusa", ks. dr Krystian Piechaczek wskazał m.in. na znaczenie skutków eucharystii, szczególnie tych ukierunkowanych na realizację chrześcijańskiej misji i świadectwa. Postulował potrzebę bardziej świadomego udział wiernych w mszy św. oraz odkrywania zadań wynikających ze zjednoczenia z Chrystusem w komunii św.

Na temat zadań ewangelizacyjnych w kontekście chrześcijańskiego przeżywania eucharystii mówił dogmatyk z Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach ks. dr Przemysław Sawa. Postulował "odnowę liturgicznego przepowiadania, katechezy mistagogicznej i kerygmatycznej", motywując szybkimi przemianami społecznymi, którym podlegają ludzie ochrzczeni.

Komisja zwróciła również uwagę na problem ograniczonego uczestnictwa wiernych w eucharystii ze względu na sytuację epidemiczną i na konsekwencje z tego wynikające w niedalekiej przyszłości. W ocenie o. dra hab. Jerzego Brusiły "+rehabilitacji pocovidowej+ będzie musiała towarzyszyć +rehabilitacja eucharystyczna+, prowadząca do ponownego odkrywania wartości mszy św. przeżywanej we wspólnocie wiary".

Wskazano w tym kontekście na rolę rodziny, także wielopokoleniowej, jako domowego Kościoła, w którym kształtują się postawy młodego człowieka w tym także praktyki religijne.

Ks. prof. Wiesław Przygoda z KUL zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania w parafiach "pozaliturgicznych form przeżywania niedzieli w ramach tzw. preewangelizacji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Komisja Duszpasterstwa KEP omówiła program na kolejny rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.