Komisja Duszpasterstwa KEP omówiła program na kolejny rok

Komisja Duszpasterstwa KEP omówiła program na kolejny rok
(fot. episkopat.pl)
PAP / df

Trzeci rok programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Posłani w pokoju Chrystusa", Rok Świętego Józefa i zapowiedziany przez papieża Franciszka Rok Rodziny – to główne tematy środowego posiedzenia online Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Komisja omówiła założenia, cele i treści trzeciego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce "Posłani w pokoju Chrystusa", zaplanowanego na lata 2021-2022 - poinformowało PAP biuro prasowe KEP. Obradom przewodniczył abp Wiktor Skworc.

Omawiając obecny ogólnopolski program duszpasterski "Eucharystia daje życie", przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP metropolita katowicki abp. Skworc zwrócił uwagę, że w tym roku liturgicznym z powodu pandemii wydano dwa dodatkowe zeszyty pastoralne - jeden poświęcony problematyce wyzwań pastoralnych, drugi zawierający materiały do wykorzystania w parafiach w związku z przypadającą w czerwcu br. setną rocznicą zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Abp Skworc podjął m.in temat zaproponowanego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa i Roku Rodziny, nawiązującego do opublikowanej w 2016 r. adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia".

Nawiązując do trzeciego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce "Posłani w pokoju Chrystusa", ks. dr Krystian Piechaczek wskazał m.in. na znaczenie skutków eucharystii, szczególnie tych ukierunkowanych na realizację chrześcijańskiej misji i świadectwa. Postulował potrzebę bardziej świadomego udział wiernych w mszy św. oraz odkrywania zadań wynikających ze zjednoczenia z Chrystusem w komunii św.

DEON.PL POLECA

Na temat zadań ewangelizacyjnych w kontekście chrześcijańskiego przeżywania eucharystii mówił dogmatyk z Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach ks. dr Przemysław Sawa. Postulował "odnowę liturgicznego przepowiadania, katechezy mistagogicznej i kerygmatycznej", motywując szybkimi przemianami społecznymi, którym podlegają ludzie ochrzczeni.

Komisja zwróciła również uwagę na problem ograniczonego uczestnictwa wiernych w eucharystii ze względu na sytuację epidemiczną i na konsekwencje z tego wynikające w niedalekiej przyszłości. W ocenie o. dra hab. Jerzego Brusiły "+rehabilitacji pocovidowej+ będzie musiała towarzyszyć +rehabilitacja eucharystyczna+, prowadząca do ponownego odkrywania wartości mszy św. przeżywanej we wspólnocie wiary".

Wskazano w tym kontekście na rolę rodziny, także wielopokoleniowej, jako domowego Kościoła, w którym kształtują się postawy młodego człowieka w tym także praktyki religijne.

Ks. prof. Wiesław Przygoda z KUL zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania w parafiach "pozaliturgicznych form przeżywania niedzieli w ramach tzw. preewangelizacji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Komisja Duszpasterstwa KEP omówiła program na kolejny rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.