Kondolencje abp. Gądeckiego po śmierci Szimona Peresa

(fot. youtube.com)
PAP / pk

Nie bez znaczenia w kształtowaniu się tej wybitnej osobowości było miejsce urodzenia w ówczesnym województwie nowogródzkim, na terenach II Rzeczypospolitej, miejscu styku wielu kultur - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci Szimona Peresa.

Kondolencje w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce abp Gądecki przekazał na ręce ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, którą zapewnił o "duchowej bliskości Kościoła katolickiego w Polsce" po śmierci izraelskiego polityka.

"Nie bez znaczenia w kształtowaniu się tej wybitnej osobowości było miejsce jego urodzenia, czyli Wiszniew, w ówczesnym województwie nowogródzkim, na terenach II Rzeczypospolitej. Spotkało się tam wiele kultur, języków i tradycji. Wspólne życie wymagało otwartości na drugiego człowieka i poszerzało horyzonty intelektualne. Taka postawa zaowocowała podejmowaniem nieustannych wysiłków na rzecz pokoju i pojednania w Izraelu i na Bliskim Wschodzie, co zostało docenione na arenie międzynarodowej poprzez przyznanie Szymonowi Peresowi Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 r." - napisał metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Urodzony w II RP Szimon Peres zmarł w nocy z wtorku na środę w szpitalu w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu; miał 93 lata. W latach 2007-2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny, które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską, za co został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kondolencje abp. Gądeckiego po śmierci Szimona Peresa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.