Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi mianowała nowego przewodniczącego

Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi mianowała nowego przewodniczącego
(fot. twitter.com/agencja_KAI)
4 tygodnie temu
KAI / jb

Liczący 49 lat biskup witebski, Aleh Butkiewicz został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Decyzję tę podjęli zebrani 14 kwietnia w Mińsku uczestnicy zgromadzenia plenarnego tamtejszego episkopatu.

W spotkaniu wzięli udział wszyscy białoruscy hierarchowie oraz nuncjusz apostolski w Republice Białorusi, abp Ante Jozić. Obecny był także abp Tadeusz Kondrusiewicz, który po przejściu na emeryturę i rezygnacji z rządów pasterskich w archidiecezji mińsko-mohylewskiej nadal pełni szereg funkcji w strukturach Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Sesja zbiegła się z 30. rocznicę odrodzenia struktur Kościoła katolickiego w tym kraju.

Wiceprzewodniczącym episkopatu wybrano biskupa grodzieńskiego, 71-letniego bpa Aleksandra Kaszkiewicza, natomiast sekretarzem generalnym biskupa pomocniczego diecezji grodzieńskiej, 52-letniego bpa Józefa Staniewskiego.

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który pozostaje przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Rady ds. Ekumenizmu, został również wybrany na Przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego białoruskiego episkopatu katolickiego.

Nowy przewodniczący Konferencji Biskupów katolickich Białorusi, bp Aleh Butkiewicz urodził się 18 marca w Brasławiu, na terenie obecnej diecezji witebskiej. Po maturze studiował na Państwowym Uniwersytecie Techniczno-Rolniczym, gdzie w 1994 uzyskał tytuł magistra inżynierii mechanicznej. Następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Grodnie. Święcenia kapłańskie przyjął w święto Matki Bożej Fatimskiej, 13 maja 2000 roku i został włączony do prezbiterium diecezji witebskiej. Był wikariuszem w Nowopołocku i Miorach, a następnie proboszczem w Bieszenkowiczach i w Ulle. Od 2003 roku był proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego i dziekanem dekanatu Witebsk Północny. 29 listopada 2013 Ojciec Święty mianował go biskupem diecezji witebskiej. Sakrę przyjął z rąk ówczesnego nuncjusza apostolskiego na Białorusi, abp Claudio Gugerottiego. Współkonsekratorami byli abp Tadeusz Kondrusiewicz i bp Aleksander Kaszkiewicz.

Jak podaje portal catholic.by uczestnicy spotkania modlili się o zdrowie wizytatora apostolskiego dla białoruskich grekokatolików, archimandryty Siergiusza Gajka, który niedawno przebywał w szpitalu z zapaleniem płuc w mińskim szpitalu, a także za wszystkich chorych dotkniętych koronawirusem i za pracowników służby zdrowia.

Nuncjusz Apostolski, abp Ante Jozić przedstawił zebranym aktualny stan sytuacji epidemiologicznej na świecie oraz podejście Stolicy Apostolskiej do kwestii szczepień. Biskupi podkreślili konieczność przestrzegania norm sanitarnych w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną w swej ojczyźnie.

Omawiano także kwestie organizacji tegorocznych uroczystości pielgrzymkowych do narodowego białoruskiego sanktuarium maryjnego w Budsławiu na północy kraju w dniach 2 i 3 lipca. Mają się one odbyć w zwykłym formacie, z zachowaniem odpowiednich przepisów sanitarnych i bez zorganizowanych pielgrzymek. Zaznaczono, że osoby chętne mogą natomiast zorganizować pielgrzymkę indywidualnie. Kościół na Białorusi obchodzić będzie wówczas zewnętrznie 30 rocznicę odrodzenia swoich struktur, po latach komunistycznego ucisku.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi mianowała nowego przewodniczącego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.