Konferencja w rocznicę śmierci abp. Życińskiego

Konferencja w  rocznicę śmierci abp. Życińskiego
(fot. wikipedia.org / Ryszard Hołubowicz / CC BY-SA 3.0)
KAI / ml

Dwudniowa konferencja naukowa "Między empirią a teorią. Abp Józef Życiński (1948-2011) in memoriam" rozpoczęła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. 10 lutego przypadnie piąta rocznica śmierci poprzedniego metropolity lubelskiego.

Uczestników konferencji powitał prof. Krzysztof Narecki, prorektor. - Na wielu płaszczyznach działalności abp Józef Życiński wyprzedzał swoje czasy, może dlatego jego życie było takie trudne - powiedział prorektor zaznaczając, że hierarcha był zarówno świetnym filozofem, naukowcem, publicystą jak i pasterzem. 
Zaznaczył, że abp Życiński zawsze mówił prawdę o człowieku prosto w oczy. oraz że będąc filozofem i naukowcem zawsze był otwarty na polemikę. - Jego otwartość i szczerość spojrzenia na stanowiska odmienne od swojego była bardzo ważną cechą - powiedział. Życzył też uczestnikom, aby liczne wystąpienia, dyskusje i spotkania dodały im wiary, że warto inspirując się myślą abp. Józefa Życińskiego, uprawiać filozofię w kontekście nauki uwzględniając wiedzę empiryczną w szeroko rozumianej refleksji filozoficznej.
W rozmowie z KAI profesor KUL Arkadiusz Gut zaznaczył, że inspiracją do zorganizowania sympozjum była piąta rocznica śmierci abp. Życińskiego oraz siedemdziesięciolecie istnienia Wydziału Filozofii. - Te dwie rocznice są ze sobą powiązane, bo arcybiskup był członkiem naszej Rady Wydziału i pracował na KUL jako filozof - podkreślił profesor.
Zwrócił też uwagę, że gdy patrzy się na współczesną filozofię, to można powiedzieć, że nauki empiryczne i społeczne są wyzwaniem dla filozofów. - Dyskurs filozoficzny często jest spychany na margines, a chodzi o to, żeby przedyskutować tę kwestię na nowo - tłumaczył prof. Gut. Sprzyja ku temu postawa abp. Życińskiego, który podejście naukowe łączył z podejściem filozoficznym. - To jest pewną wytyczną dla współczesnego poradzenia sobie z tym wyzwaniem - dodał.
Plan konferencji został tak ułożony, żeby przywołać postać poprzedniego metropolity lubelskiego, ale przede wszystkim by dyskutować w różnych obszarach i aspektach nad wyzwaniem istnienia procesu ujęcia nauki w formule empirycznej w zderzeniu z filozofią.
Ks. dr Marek Słomka, wieloletni sekretarz śp. abp. Życińskiego, zaznaczył w rozmowie z KAI, że w planie konferencji pojawiają się wątki antropologiczne, etyczne z zakresu filozofii moralności oraz zagadnienia metodologiczne.
Ks. Słomka zaznaczył, że hierarcha potrafił dostrzegać Boga zarówno na gruncie naukowym, filozofii jak i duchowości. - Gdy wchodził na salę wykładową to starał się używać języka adekwatnego do filozofii także w odniesieniu do refleksji nad Bogiem. Natomiast, gdy przychodził do kaplicy to z pewnością spotykał osobowego Boga, którego odkrywamy na kartach Ewangelii - powiedział KAI wieloletni sekretarz abp. Życińskiego.
Zaprosił także wszystkich zainteresowanych postacią poprzedniego metropolity lubelskiego do udziału w "wieczorze wspomnień". - Prelegenci w krótkich wystąpieniach ukażą bogactwo dorobku abp. Józefa Życińskiego nie tylko w zakresie filozofii i nauki, ale także w zakresie posługi pasterskiej - zachęcał organizator.
W trakcie sympozjum poświęconego pamięci abp. Józefa Życińskiego poruszone zostaną tematy nawiązujące do naukowego dorobku śp. arcybiskupa, m.in. jego twórczości filozoficznej. Zaplanowano też specjalny "Wieczór wspomnień o Arcybiskupie Józefie Życińskim", który poprowadzi ks. Mieczysław Puzewicz, dyrektor Radia eR. Wezmą w nim udział abp Stanisław Budzik oraz lubelscy wykładowcy i doktoranci śp. arcybiskupa.
Konferencja została przygotowana w ramach projektów finansowanych przez: Centrum Kopernika, Narodowe Centrum Nauki, HARMONIA oraz Fundację Rozwoju KUL i Fundację Konrada Adenauera.
Abp Józef Życiński był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą i członkiem wielu międzynarodowych gremiów naukowych, wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1990-1997 był biskupem tarnowskim, a następnie arcybiskupem metropolitą lubelskim. Zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r. na zawał serca.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja w rocznicę śmierci abp. Życińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.