Kontrowersyjna nominacja chilijskiego biskupa

(fot.Gabriel12and / (CC BY-SA 4.0) / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Obawy co do wpływu kontrowersyjnej nominacji chilijskiego biskupa, oskarżanego o krycie w przeszłości przypadków molestowania przez swego kolegę księdza, wyraziła Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich.

58-letni dotychczasowy biskup polowy Juan de la Cruz Barros Madrid został 10 stycznia mianowany przez papieża ordynariuszem diecezji Osorno. Mimo licznych protestów w Chile objął 21 marca rządy w diecezji. Tamtejsze ofiary pedofilii zarzuciły mu nie tylko ukrywanie faktu molestowania przez ks. Fernando Karadimę, ale także to, że był tego ich naocznym świadkiem. W 2011 r. ks. Karadima został przez Stolicę Apostolską uznany winnym molestowania małoletnich i otrzymał karę suspensy (zawieszenia w czynnościach kapłańskich).

Wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego o. Ciro Benedettini wydał 31 marca oświadczenie, w którym napisał, że "Kongregacja ds. Biskupów starannie przebadała kandydaturę biskupa i nie znalazła obiektywnych powodów wykluczających nominację".

DEON.PL POLECA

Jednak 12 kwietnia sprawą zajęła się na niezaplanowanym wcześniej spotkaniu grupa robocza Papieskiej ds. Ochrony Małoletnich z jej przewodniczącym kard. Seán O’Malley. Wzięli w nim udział członkowie komisji: Marie Collins z Irlandii i Peter Saunders z Wielkiej Brytanii, którzy sami doświadczyli w dzieciństwie molestowania ze strony duchownego, brytyjska psychoanalityk Sheila Hollins i francuska psycholożka dziecięca Catherine Bonnet.

W rozmowie z dziennikarzami po powrocie do Irlandii Collins powiedziała, że główną troską członków komisji jest to, że w przyszłości może dojść do podobnych nominacji, jak ta dla bp. Barrosa. Jego "poglądy na molestowanie i jego sposób myślenia mogą być niebezpieczne dla diecezji i jako członkowie komisji czujemy, że musimy uświadomić to papieżowi". Collins ujawniła, że kard. O’Malley zobowiązał się do przedstawienia sprawy Franciszkowi.

- Choć nie jesteśmy zobowiązani do zajmowania się indywidualnymi sprawami, ochrona małoletnich jest naszą troską. Proces nominacji biskupów, którzy są zaangażowani w ochronę dzieci i ją rozumieją ma kluczowe znaczenie - oświadczyła Irlandka.

Dodała, że w świetle faktu, że nadużycia seksualne są tak powszechne, istotne znaczenie ma zdolność biskupa do wprowadzenia skutecznej polityki i starannego monitorowania podporządkowania się jej. Kard. O’Malley zgodził się przedstawić nasze troski Ojcu Świętemu - powiedziała Collins.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjna nominacja chilijskiego biskupa
Komentarze (3)
A
Alfista
15 kwietnia 2015, 05:52
Pomolestowani członkowie rady nie są obiektywni w tej materii. Psycholożka też dziwnie brzmi, cała ta ekipa do zwolnienia. Koniec świata, żeby świeccy nominowali i odwoływali biskupów.
M
ministrant
14 kwietnia 2015, 19:27
Stanowisko Papieskiej Rady ds. Ochrony Małoletnich to sianie niepokoju i niepotrzebnego zamętu. Mam zaufanie do Kongregacji ds. Biskupów. Gdyby były jakiekolwiek przeszkody nigdy Kongregacja nie wydałaby pozytywnej opini. Założe się, że to kolejna nagonka na Kościół inspirowana przez liberalne media. Dobrze, że bp Juan de la Cruz Barros Madrid został biskupem diecezjalnym Osorno. 
L
Leo
14 kwietnia 2015, 23:31
"nagonka na Kościół inspirowan przez liberalne media" - udowodnij.