Kontrowersyjna nominacja chilijskiego biskupa
Obawy co do wpływu kontrowersyjnej nominacji chilijskiego biskupa, oskarżanego o krycie w przeszłości przypadków molestowania przez swego kolegę księdza, wyraziła Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich.
58-letni dotychczasowy biskup polowy Juan de la Cruz Barros Madrid został 10 stycznia mianowany przez papieża ordynariuszem diecezji Osorno. Mimo licznych protestów w Chile objął 21 marca rządy w diecezji. Tamtejsze ofiary pedofilii zarzuciły mu nie tylko ukrywanie faktu molestowania przez ks. Fernando Karadimę, ale także to, że był tego ich naocznym świadkiem. W 2011 r. ks. Karadima został przez Stolicę Apostolską uznany winnym molestowania małoletnich i otrzymał karę suspensy (zawieszenia w czynnościach kapłańskich).
Wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego o. Ciro Benedettini wydał 31 marca oświadczenie, w którym napisał, że "Kongregacja ds. Biskupów starannie przebadała kandydaturę biskupa i nie znalazła obiektywnych powodów wykluczających nominację".
Jednak 12 kwietnia sprawą zajęła się na niezaplanowanym wcześniej spotkaniu grupa robocza Papieskiej ds. Ochrony Małoletnich z jej przewodniczącym kard. Seán O’Malley. Wzięli w nim udział członkowie komisji: Marie Collins z Irlandii i Peter Saunders z Wielkiej Brytanii, którzy sami doświadczyli w dzieciństwie molestowania ze strony duchownego, brytyjska psychoanalityk Sheila Hollins i francuska psycholożka dziecięca Catherine Bonnet.
W rozmowie z dziennikarzami po powrocie do Irlandii Collins powiedziała, że główną troską członków komisji jest to, że w przyszłości może dojść do podobnych nominacji, jak ta dla bp. Barrosa. Jego "poglądy na molestowanie i jego sposób myślenia mogą być niebezpieczne dla diecezji i jako członkowie komisji czujemy, że musimy uświadomić to papieżowi". Collins ujawniła, że kard. O’Malley zobowiązał się do przedstawienia sprawy Franciszkowi.
- Choć nie jesteśmy zobowiązani do zajmowania się indywidualnymi sprawami, ochrona małoletnich jest naszą troską. Proces nominacji biskupów, którzy są zaangażowani w ochronę dzieci i ją rozumieją ma kluczowe znaczenie - oświadczyła Irlandka.
Dodała, że w świetle faktu, że nadużycia seksualne są tak powszechne, istotne znaczenie ma zdolność biskupa do wprowadzenia skutecznej polityki i starannego monitorowania podporządkowania się jej. Kard. O’Malley zgodził się przedstawić nasze troski Ojcu Świętemu - powiedziała Collins.
Skomentuj artykuł