Kościół koptyjski: decyzja w sprawie Jerozolimy zagraża stabilności całego świata
Planowane przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy będzie miało "negatywne konsekwencje" nie tylko dla kruchej stabilizacji na Bliskim Wschodzie, ale również dla całego świata.
Zdaniem patriarchatu Kościoła koptyjsko-prawosławnego w Kairze decyzja uznająca Jerozolimę za stolicę Izraela jest sprzeczna ze wszystkimi konwencjami międzynarodowymi i zniszczyłaby wszelkie próby dążące do rozwiązywania konfliktów na drodze dialogu i poszukiwania wspólnych rozwiązań.
Dopiero w ostatnich latach coraz większa obecność pielgrzymów koptyjsko-prawosławnych w Ziemi Świętej spowodowała, że został zniesiony zakaz odwiedzania Jerozolimy wydany pielgrzymom koptyjskim z Egiptu przez ówczesnego ich patriarchę Szenudę III (1923-2012).
W latach radykalizacji konfliktu arabsko-izraelskiego patriarcha zabronił wiernym swego Kościoła pielgrzymowania na teren państwa żydowskiego. Nie zmienił swego stanowiska nawet po normalizacji stosunków między Egiptem i Izraelem.
Ten zakaz nigdy nie został formalnie zniesiony, ale od 2014 coraz więcej koptyjskich chrześcijan pielgrzymuje do Ziemi Świętej. Do wzrostu liczby pielgrzymów koptyjskich przyczynił się także udział patriarchy Tawadrosa II (Teodora) w ceremonii pogrzebowej koptyjsko-prawosławnego arcybiskupa Jerozolimy Abrahama w listopadzie 2015.
Skomentuj artykuł