Kościół nie będzie "wielkim milczącym"

Kościół nie będzie "wielkim milczącym"
Biskup diecezjalny radomski Henryk Marian Tomasik (L) i arcybiskup metropolita przemyski Józef Michalik (P) podczas konferencji prasowej po drugim spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych, w Starej Bibliotece na Jasnej Górze 25 bm. (fot. PAP/Waldemar Deska)
PAP / apio

Oczekiwanie, że Kościół stanie się "wielkim milczącym" na czas kampanii wyborczej nie ma uzasadnienia w nauce społecznej Kościoła - podkreślają hierarchowie, którzy zebrali się na Jasnej Górze podczas sesji Rady Biskupów Diecezjalnych.

Zaznaczyli, że Kościół nie identyfikuje się z żadną partią polityczną.

"Zarówno duszpasterze, biskupi i kapłani, a zwłaszcza katolicy świeccy mają prawo, a nawet obowiązek uczestniczenia w życiu społecznym i politycznym, gdyż są częścią tego społeczeństwa. Kościół nie identyfikuje się z żadną konkretną partią, albowiem jego przesłanie jest skierowane do wszystkich, niezależnie od przekonań politycznych" - głosi opublikowany w piątek komunikat z sesji Rady.

Polska potrzebuje ludzi sumienia, sprawdzonych i gotowych jej służyć, zarówno w trosce o jej historię, o jej dziś, a szczególnie o jej przyszłość - podkreślają hierarchowie, którzy apelują o "odpowiedzialność i roztropną troskę o Polskę i o dobro wspólne".

DEON.PL POLECA

Rada Biskupów Diecezjalnych, która obradowała w czwartek, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, wspomniała o beatyfikacji Jana Pawła II. Po Krakowie i Warszawie także w piątek w Częstochowie miało miejsce ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację papieża Polaka.

Podczas obrad poruszana była też kwestia przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Biskupi zachęcają wszystkich do modlitwy w intencji Polski i jej godnego miejsca w rodzinie krajów europejskich.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w nowym statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół nie będzie "wielkim milczącym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.