Kościół przeprosi potomków niewolników?

Kościół przeprosi potomków niewolników?
Mauritius (źr. wikipedia.pl)
KAI / wm

Komisja "Iustitia et Pax" na Mauritiusie zaleciła, aby Kościół katolicki, który nie protestował przeciwko niewolnictwu na wyspie, przeprosił za to tamtejszych potomków niewolników. Ordynariusz stołecznego Port-Louis i wiceprzewodniczący Konferencji Biskupiej Oceanu Indyjskiego, bp Maurice Piat z uznaniem przyjął prace tej kościelnej komisji, która oceniała skutki niewolnictwa od czasów kolonialnych aż do dziś.

Do dyspozycji komisji były archiwa biskupstwa w Port-Louis. Uznała ona, że "Republika Mauritiusa i inne instytucje, w tym Kościół katolicki" powinny oficjalnie przeprosić potomków niewolników. Bp Piat zadeklarował, że jest gotów wziąć udział w takiej narodowej prośbie o przebaczenie.

Od 1722 do 1835 r. Kościół nie protestował przeciwko obowiązującemu na Mauritiusie prawu, które przedmiotowo traktowało niewolników, m.in. zmuszało ich do przyjęcia katolicyzmu. Ponadto - według ustaleń komisji "Iustitia et Pax" - członkowie Kościoła byli właścicielami niewolników, których potomkowie domagają się teraz zadośćuczynienia.

W 1992 r. podczas wizyty na wyspie Gorée w Senegalu, skąd wywożono niewolników z Afryki do Ameryki, bł. Jan Paweł II uznał "w całej prawdzie i pokorze" niewolnictwo za "grzech człowieka przeciwko człowiekowi" i "grzech człowieka przeciwko Bogu". W 2003 r. bp Piat wraz z delegacją biskupów afrykańskich wypowiedział na Gorée prośbę o przebaczenie za niewolnictwo. Trzy lata później w Vieux Grand Port na Mauritiusie oświadczył on, że niewolnictwo stanowi straszliwą zniewagę wobec naszych braci i sióstr w człowieczeństwie, a także grzech przeciwko Bogu.

DEON.PL POLECA

Po zniesieniu niewolnictwa na Mauritiusie Kościół za sprawą bł. Jakuba Lavala otworzył się na wyzwoleńców-Kreolów. Za czasów kard. Jeana Margéota, który był biskupem Port-Louis w latach 1969-93, za pośrednictwem swoich instytucji (Caritas, Chrześcijańskiej Młodzieży Robotniczej, szkół i parafii) Kościół podjął proces zadośćuczynienia wobec potomków niewolników. Podjęto m.in. badania nad kreolską tożsamością, walkę z ubóstwem i inkulturację, m.in. przełożono Biblię i teksty liturgiczne na język kreolski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół przeprosi potomków niewolników?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.