Kościół w Czechach utworzy punkt pomocy dla wykorzystywanych nieletnich

Kościół w Czechach utworzy punkt pomocy dla wykorzystywanych nieletnich
(fot. pl.depositphotos.com)
PAP / jp

W trakcie zakończonych we wtorek dwudniowych obrad plenarnych Czeskiej Konferencji Episkopatu zadecydowano o utworzeniu przez czeski Kościół katolicki punktu kontaktowego dla pomocy osobom nieletnim, które czują się wykorzystywane seksualnie.

Informuje o tym komunikat z obrad, które toczyły się w Austriackim Hospicjum Świętej Rodziny w Jerozolimie. Głównym omawianym tam problemem było seksualne wykorzystywanie nieletnich w środowisku kościelnym.

Czeski prymas i arcybiskup Pragi, kardynał Dominik Duka zreferował biskupom przebieg spotkania przewodniczących konferencji episkopatu na temat ochrony nieletnich, które odbyło się pod koniec lutego w Rzymie.

"Biskupi ponownie podkreślili, że każdy przypadek seksualnego wykorzystywania w Kościele stanowi grzech ciężki i jednocześnie przestępstwo", którego skutki ofiara odczuwa przez całe życie, a "ponadto czyny takie niszczą wiarygodność Kościoła" - czytamy w komunikacie.

DEON.PL POLECA

Punkt kontaktowy dla pomocy nieletnim ma zacząć funkcjonować 1 maja jako wspólne przedsięwzięcie Czeskiej Konferencji Episkopatu oraz konferencji wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich.

"Biskupi wierzą, że w ten sposób ułatwi się dostęp do pomocy psychologicznej i duszpasterskiej oraz wesprze ewentualne prawne rozpatrywanie tych godnych ubolewania czynów" - zaznacza komunikat.

Po lutowym spotkaniu przewodniczących episkopatów w Rzymie kard. Duka powiedział włoskiej telewizji Sky TG24, że kwestia wykorzystywania seksualnego w Kościele jest także trochę naznaczona histerią, a winni takich czynów księża stanowią "promil" całego kleru.

"W rozmowie z włoską telewizją Sky rzeczywiście padły słowa o częściowej histerii, które odnosiły się wszakże do sposobu prezentowania w mediach nader problematycznej sprawy jednej dorosłej osoby" - napisał kard. Duka w swym późniejszym oświadczeniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w Czechach utworzy punkt pomocy dla wykorzystywanych nieletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.