Kościół w Hiszpanii o deklaracji ETA

Kościół w Hiszpanii o deklaracji ETA
(fot. EPA/JAVIER ETXEZARRETA)
Logo źródła: Radio Watykańskie M. Raczkiewicz CSsR / Radio Watykańskie / slo

Swą bliskość z ofiarami baskijskiego terroryzmu wyrazili hiszpańscy biskupi. Jednocześnie podkreślili, że Kościół zawsze pragnął końca działalności terrorystów z baskijskiej grupy ETA. Komentując oświadczenie ETA, która ogłosiła zakończenie walki zbrojnej, bp Juan Antonio Martínez Camino przypomniał słowa instrukcji "Orientacje moralne w aktualnej sytuacji Hiszpanii" z 2006 r.

Biskupi stwierdzili wtedy: - Jesteśmy z ofiarami. Chcemy wyrazić naszą bliskość, szacunek i szczerą solidarność z ofiarami, z ich krewnymi, ich przyjaciółmi, z tak licznymi osobami, w które bezpośrednio lub pośrednio uderzył terroryzm. To, co zostało powiedziane wówczas trzeba powtórzyć dzisiaj na pierwszym miejscu: być blisko ofiar i zawsze oddać im sprawiedliwość - podkreślił bp Martinez. - Jako biskupi i obywatele gorąco pragniemy końca działalności terrorystycznej, która przez tyle lat tak mocno uderzała nie tylko w Kraj Basków i Nawarrę, ale także w całą Hiszpanię.

Media szeroko komentują komunikat grupy ETA o "definitywnym zaprzestaniu działalności zbrojnej". Choć z jednej strony jest on czymś pozytywnym, to jednak zwraca się uwagę, że ETA nic nie mówi o samorozwiązaniu się, złożeniu broni czy ofiarach zamachów. Odnosi się wrażenie, że może to być znany już z przeszłości element kampanii przedwyborczej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w Hiszpanii o deklaracji ETA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.