"Kościół w świecie bez norm i bez wartości"

KAI / psd

Na rolę Kościoła prowadzącego człowieka do Chrystusa w dzisiejszym świecie pozbawionym norm i wartości, wskazał abp Stanisław Gądecki, który wczoraj wieczorem przewodniczył uroczystościom z okazji 75. rocznicy reaktywacji parafii pw. Nawiedzenia NMP w podpoznańskim Dopiewie.

Eucharystia, której przewodniczył metropolita poznański stanowiła dziękczynienie za 75 lat ponownego powołania do istnienia parafii korzeniami sięgającej drugiej połowy XIV w. "Erygowania naszej wspólnoty parafialnej, która po 152 latach zaczęła istnieć na nowo, dokonał kard. August Hlond w 1938 r. Była to odpowiedź na usilne starania mieszkańców Dopiewa i okolic pragnących posiadać swoją parafię i świątynię" - wyjaśnił ks. Marek Kina, obecny proboszcz w Dopiewie.

W wygłoszonej homilii abp Gądecki zauważył, że "nigdy jeszcze w historii cywilizacji zachodniej nie mieliśmy do czynienia z odrzuceniem wartości na taką skalę, jak obecnie".

DEON.PL POLECA

"Schyłek XX w. jeszcze raz potwierdził, że przekonanie o istnieniu łatwego szczęścia bez respektowania obiektywnych norm moralnych i wartości duchowych jest groźnym mitem, który usypia czujność wielu ludzi i przede wszystkim pozbawia ich zdrowego rozsądku" - stwierdził kaznodzieja.

"W takiej sytuacji zadaniem Kościoła jest uczyć myśleć tak jak Chrystus i kochać tak jak On. Od sposobu myślenia człowieka zależy bowiem sposób jego postępowania" - zaznaczył metropolita poznański podkreślając, że to właśnie Kościół ma przyprowadzić człowieka z powrotem do Chrystusa.

"Nie zbawimy się bowiem własną mądrością, nie zbawi nas demokracja i tolerancja, ani wolny rynek, ani prawa obywatelskie, ani wolność słowa. Nie przemieni nas, ani nie umocni nic i nikt poza Chrystusem, poza Jego miłością i prawdą" - wyjaśnił abp Gądecki.

Podczas Eucharystii metropolita poznański pobłogosławił również, odnowioną z okazji 75-lecia wskrzeszonej parafii, znajdującą się w budynku świątyni parafialnej kaplicę pw. św. Mikołaja oraz umieszczoną w niej ikonę tego świętego - pierwotnego patrona tej wspólnoty.

Pierwszy kościół w Dopiewie pw. św. Mikołaja ufundował Łukasz Górka herbu Łodzia w 1366 r. Wówczas również powstała tutejsza parafia, wydzielona z parafii w pobliskim Niepruszewie. W połowie XVIII w. w Dopiewie wzniesiono kolejną, również drewnianą świątynię, ustanawiając jej drugą patronką Matkę Bożą Wniebowziętą. Jednak już od 1780 r. parafia nie ma własnego proboszcza, a zarządzają nią ojcowie bernardyni z Grodziska Wlkp. Ten stan trwa do roku 1786, kiedy to została ona przyłączona do parafii w Konarzewie.

Dopiero po 152 latach, 1 czerwca 1938 r., parafię w Dopiewie wskrzesił kard. August Hlond, nadając jej wezwanie Nawiedzenia NMP. Mianowany nowym proboszczem dopiewskim ks. Czesław Sibilski, utworzył tymczasową kaplicę w poniemieckiej szkole, stojącej w miejscu, gdzie dawniej znajdował się kościół. Przygotowania do budowy nowej świątyni przerwała we wrześniu 1939 r. II wojna światowa. Ks. Sibilski aresztowany przez hitlerowców został osadzony w obozie koncentracyjnym dla duchownych w Dachau. Tam w 1942 r., już na łożu śmierci, zobowiązał swojego przyjaciela ks. Alfonsa Majcherka, aby, jeśli doczeka końca wojny, otoczył troską jego parafian w Dopiewie i podjął się tam budowy kościoła.

Po wojnie, wierny danemu słowu, ks. Majcherek zrezygnował z objęcia posiadającej piękny kościół parafii w Kamieńcu. W zamian poprosił on kard. Augusta Hlonda, by ustanowił go proboszczem w Dopiewie, na co ten wyraził zgodę. Kiedy ks. Majcherek obejmował probostwo był rok 1947. Pozwolenie od władz komunistycznych na budowę świątyni uzyskał jednak dopiero po długich staraniach w 1978 r. Warunek był wszakże jeden: obiekt traktowany jako rozbudowa przedwojennej kaplicy, musiał powstać w oparciu o jej fundamenty.

Tego trudnego zadania podjął się architekt Zygmunt Roszak, a dzięki determinacji i ofiarnej pracy parafian, żel-betonowa konstrukcja kościoła wraz z dolną kaplicą stanęła w ciągu dziewięciu miesięcy. Na Boże Narodzenie została odprawiona w nim pierwsza Msza św., a nowy kościół konsekrował 13 czerwca 1982 r. abp Jerzy Stroba. Obecnie przygotowany jest projekt odnowienia i przebudowy świątyni parafialnej w Dopiewie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Kościół w świecie bez norm i bez wartości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.