Mężczyzna dzisiaj nie zawsze ma mężne wzorce

KAI / drr

- Współczesny mężczyzna, chcąc być mężnym, nie zawsze ma mężne wzorce, bo wiele z nich to wzorce karykaturalne - uważa abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył 16 czerwca koncelebrowanej Mszy św. z okazji X Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do sanktuarium maryjnego w podpoznańskich Tulcach.

W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział niemal tysiąc mężczyzn. Uroczysta Eucharystia, sprawowana na placu przykościelenym, rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu do Matki Bożej Pani Tuleckiej i hymnu z okazji Roku Wiary.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że dzisiaj męstwo potrzebne jest w sposób szczególny w walce ze złem i w budowaniu dobra. - Człowiek mężny jest rozumnie odważny, nie rezygnuje łatwo, ale i nie ryzykuje niepotrzebnie - przekonywał metropolita poznański. Wzorce męskości, które kreują media, szybko ulegają unicestwieniu. Jest jednak wielu mężczyzn, którzy chcą czerpać wzór męstwa z Chrystusa. - Chrystus był mężny i my chcemy iść za Nim - podkreślił abp Gądecki.

Zwrócił uwagę, że wielu współczesnych mężczyzn jeździ na rekolekcje, szuka kierownictwa duchowego, modli się, co "jest dla nich rodzajem duchowej drogi, wspinania się w górę za Chrystusem".

Metropolita poznański przypomniał, że chrześcijanin jest człowiekiem mężnym, ponieważ nie tyle potępia zło, co jest "rzecznikiem i obrońcą dobra, sprawiedliwości i miłości, upomina się o słabych i jest odważny w mówieniu jak Chrystus i Jego apostołowie".

Wiceprzewodniczący KEP podkreślił, że szczytem cnoty męstwa jest heroizm, który "zakłada szlachetne nastawienie moralne". Zwrócił uwagę na wady przeciwne cnocie męstwa, którymi są tchórzostwo i zuchwalstwo. - Tchórzostwo to nieopanowanie impulsów, strachu czy lęku - zaznaczył abp Gądecki.

Zwracając się do zgromadzonych mężczyzn, wskazał na Maryję, jako na Tę, która jest wzorem męstwa dla każdego człowieka. - Z pomocą Maryi chcemy zmieniać swoje życie na mężne - stwierdził abp Gądecki.

Tegoroczna pielgrzymka miała wyjątkowy charakter, gdyż metropolita poznański dziękował za czterdzieści lat posługi kapłańskiej. Z okazji jubileuszu ks. proboszcz Marian Libera oraz przedstawiciele pielgrzymów złożyli abp. Gądeckiemu życzenia. Kustosz tuleckiego sanktuarium ofiarował jubilatowi wierną kopię figurki Matki Bożej Tuleckiej.

Na zakończenie Mszy św. wierni, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego, odmówili Akt zawierzenia Matce Bożej Tuleckiej.

Wśród pielgrzymów byli przedstawiciele bractw kurkowych, Rycerze Kolumba, policjanci, strażacy, nadzwyczajni szafarze Komunii św., członkowie Akcji Katolickiej, Mężczyźni św. Józefa. Do tuleckiego sanktuarium przybyła też grupa bezdomnych. Pielgrzymi przybyli do sanktuarium pieszo, na rowerach i motocyklach. Najczęściej przyjeżdżali jednak samochodami m.in. z Poznania, Środy Wielkopolskiej, ze Śremu, z Buku, Czarnkowa i Rakoniewic.

Po Mszy św. pielgrzymi wspólnie spożyli posiłek. Następnie wzięli udział w grupach dyskusyjnych. Każdy mężczyzna otrzymał pamiątkowy obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Tuleckiej i Litanią do św. Józefa.

Pielgrzymkę zakończyły nieszpory. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: "Wierzyć po męsku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mężczyzna dzisiaj nie zawsze ma mężne wzorce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.