"Kościół w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną". Zakaz dla duchownych
Publikujemy pełen tekst oświadczenia jednej z kurii.
- Duchowni nie mogą angażować się politycznie i wspierać poszczególnych ugrupowań, które starają się o miejsca w samorządzie. Nie należy też wykorzystywać wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej - przypomina Świdnicka Kuria Biskupia w wydanym oświadczeniu.
Publikujemy tekst oświadczenia:
Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej ws. trwającej kampanii wyborczej do samorządów. W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w samorządzie.
Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna "w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną", a także "nie wiąże się z żadnym systemem politycznym", gdyż Kościół i państwo "są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne" (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).
Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej, może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy. Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.
Ks. Daniel MarcinkiewiczRzecznik Prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej
Skomentuj artykuł