Kościół z uznaniem dla Walentiny Tierieszkowej

Kościół z uznaniem dla Walentiny Tierieszkowej
Walentina Tierieszkowa (fot. eng.kremlin.ru)
PAP / wm

Pierwsza kosmonautka świata Walentina Tierieszkowa znalazła się wśród ośmiorga tegorocznych laureatów międzynarodowej nagrody społecznej św. Andrzeja Pierwszego Powołanego "Za wiarę i wierność". 13 grudnia wieczorem w Państwowym Pałacu Kremlowskim odbyła się uroczystość wręczenia tych wysoko cenionych wyróżnień. Tierieszkowa otrzymała ją za "osobiste męstwo i bohaterstwo, za aktywną postawę życiową oraz za wieloletnią działalność społeczną i międzynarodową".

Przyszła kosmonautka urodziła się 6 marca 1937 w wiosce Maslennikowo w obwodzie jarosławskim. W lutym 1962 rozpoczęła szkolenie dla kosmonautów. W dniach 16-19 czerwca 1963 odbyła lot w kosmosie na statku Wostok-6, na którym okrążyła naszą planetę 48 razy. Była deputowaną do Rady Najwyższej ZSRR (1967-74), a od 1974 wchodziła w skład prezydium tego gremium. Od 1997 jest na emeryturze jako generał lotnictwa. W latach 1963-82 była żoną kosmonauty Andrijana Nikołajewa, z którym miała córkę. Na swoim koncie ma wiele odznaczeń sowieckich i rosyjskich oraz zagranicznych, w tym polski Order Krzyża Grunwaldu I klasy.

Oprócz Tierieszkowej nagrody św. Andrzeja otrzymali m.in.: Wiktor Zubkow - pierwszy premier Federacji Rosyjskiej, Irina Antonowa - dyr. Państwowego Muzeum Sztuk im. A. Puszkina i ks. protojerej Aleksandr Tkaczenko - dyr. hospicjum dziecięgo w Sankt-Petersburgu.

Nagrodę św. Andrzeja Pierwszego Powołanego "Za wiarę i wierność" ustanowiła w 1992 Fundacja nosząca imię tego apostoła. Tradycyjnie wręcza się ją w jego święto liturgiczne, obchodzone w całym chrześcijaństwie 30 listopada, ale według kalendarza juliańskiego (starego stylu), obowiązującego w prawosławiu rosyjskim, dzień ten wypada 13 grudnia. W tym roku nagrodę przyznano już po raz 19.

DEON.PL POLECA

W przeszłości otrzymali ją m.in. patriarchowie moskiewscy Aleksy II i Cyryl, premier Władimir Putin, malarz Ilja Głazunow, pisarz Fazil Iskander (pochodzenia abchaskiego), dyrektor Muzeum w Ermitażu Michaił Piotrowski, aktorzy Alisa Frejndlich i Wasilj Łanowoj i wiele innych osobistości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół z uznaniem dla Walentiny Tierieszkowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.