Kościoły chcą dialogu władzy z Majdanem

Kościoły chcą dialogu władzy z Majdanem
(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)
KAI / kn

Do modlitwy o jedność, porozumienie, pokój i godną przyszłość narodu Ukrainy wezwali swych wiernych członkowie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR).

W ogłoszonym 22 stycznia oświadczeniu Rada wyraziła gotowość przyczynienia się do rozpoczęcia konstruktywnego dialogu między władzą a przedstawicielami manifestantów, zgromadzonych na Placu (Majdanie) Niepodległości w Kijowie. Zaapelowała również o strzeżenie terytorialnej całości kraju i odrzucenie jakichkolwiek myśli o separatyzmie i podziałach.

Nawiązując do obchodzonego 22 stycznia Dnia Soborowości i Wolności Ukrainy, sygnatariusze oświadczenia podkreślili, że jest to "szczególne święto, które nie tylko przypomina nam o nienaruszalnej jedności wszystkich ziem ukraińskich w niepodległym wolnym państwie, ale także symbolizuje jedność Ukraińców w różnorodności myśli, poglądów i spojrzeń na tworzenie naszej przyszłości".

Dokument zwraca uwagę, że dziś w kraju trwa konfrontacja, która w ostatnich dniach niestety "przybrała ostry charakter siłowy". W centrum Kijowa doszło do starć manifestantów z milicją, w których wyniku setki ludzi zostało rannych, a kraj znalazł się w istocie na krawędzi wojny domowej.

Kościoły i organizacje religijne z zasady potępiają działania siłowe, prowadzące jedynie do nasilenia konfliktu. Zarówno władza, jak i opozycja, i działacze społeczni winni obecnie powstrzymać przemoc i zasiąść do stołu rokowań - wzywa oświadczenie. Podkreślono w nim, że wszystkie strony konfliktu winny uświadomić sobie ciążącą na nich odpowiedzialność za zachowanie "jednego soborowego państwa ukraińskiego" i rozpocząć konstruktywny dialog w celu przezwyciężenia obecnego kryzysu społeczno-politycznego. "Oczekujemy, że dzisiejsze święto pomoże znaleźć drogę do pojednania i porozumienia między władzą a narodem, między różnymi siłami politycznymi a społeczeństwem obywatelskim" - czytamy w dokumencie WRKiOR.

Ukraińscy przywódcy religijni wezwali też do troski o zachowanie jedności terytorialnej kraju oraz do zdecydowanego odrzucenia jakichkolwiek myśli o separatyzmie bądź "podziale naszej ojczyzny, gdyż jesteśmy jednym narodem". Niezbędna jest braterska i siostrzana miłość do rodaków, niezależnie od ich pochodzenia, języka, religii itd. Niedopuszczalne jest natomiast rozpalanie nienawiści do drugiego człowieka z powodu jego odmienności etnicznej czy religijnej.

Na zakończenie swego dokumentu członkowie Rady, zaznaczywszy, że dzieli ich przynależność wyznaniowa, religijna a nawet etniczna, wezwali wszystkich wierzących obywateli kraju do modlitwy "o jedność, porozumienie, pokój i godną przyszłość narodu Ukrainy". Zapewnili przy tym o swej gotowości przyczyniania się do rozpoczęcia konstruktywnego dialogu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościoły chcą dialogu władzy z Majdanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.