Kościoły UE zabiegają o integrację migrantów
Kościoły chrześcijańskie Europy uważają, że największym wyzwaniem obecnego kryzysu uchodźców jest ich integracja w społeczeństwie i na rynkach pracy.
- To jest wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć w Unii Europejskiej w ciągu najbliższych lat - głosi opublikowane 2 grudnia wspólne oświadczenie Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Kościelnej Komisji ds. Migrantów w Europie (CCME) na zakończenie seminarium na temat dialogu, zorganizowanego wspólnie z Komisją Europejską.
Kościoły są często pierwszym i najważniejszym miejscem przyjęcia migrantów i uchodźców, podkreśla wspólny dokument. Czytamy w nim, że "dzięki życzliwości wspólnot chrześcijańskich przybysze znajdują potrzebne im wsparcie tak, aby móc się dostosować do ich nowego społeczeństwa".
Ważne jest przy tym stworzenie przestrzeni na spotkania migrantów i przedstawicieli przyjmującej ich społeczności.
Aby integracja mogła się dokonywać, konieczne są wyraźne cele polityczne, skoordynowane reakcje i wspólne wysiłki - uważają Kościoły chrześcijańskie.
Ich zdaniem, z obywatelami, Kościołami i wspólnotami religijnymi powinny współpracować władze. W swoim oświadczeniu KEK i COMECE wskazują jednocześnie, że nie można przy tym tracić z oczu godności człowieka.
Skomentuj artykuł