Kościoły UE zabiegają o integrację migrantów

Kościoły UE zabiegają o integrację migrantów
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / ml

Kościoły chrześcijańskie Europy uważają, że największym wyzwaniem obecnego kryzysu uchodźców jest ich integracja w społeczeństwie i na rynkach pracy.

- To jest wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć w Unii Europejskiej w ciągu najbliższych lat - głosi opublikowane 2 grudnia wspólne oświadczenie Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Kościelnej Komisji ds. Migrantów w Europie (CCME) na zakończenie seminarium na temat dialogu, zorganizowanego wspólnie z Komisją Europejską.

Kościoły są często pierwszym i najważniejszym miejscem przyjęcia migrantów i uchodźców, podkreśla wspólny dokument. Czytamy w nim, że "dzięki życzliwości wspólnot chrześcijańskich przybysze znajdują potrzebne im wsparcie tak, aby móc się dostosować do ich nowego społeczeństwa".

Ważne jest przy tym stworzenie przestrzeni na spotkania migrantów i przedstawicieli przyjmującej ich społeczności.

Aby integracja mogła się dokonywać, konieczne są wyraźne cele polityczne, skoordynowane reakcje i wspólne wysiłki - uważają Kościoły chrześcijańskie.

Ich zdaniem, z obywatelami, Kościołami i wspólnotami religijnymi powinny współpracować władze. W swoim oświadczeniu KEK i COMECE wskazują jednocześnie, że nie można przy tym tracić z oczu godności człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościoły UE zabiegają o integrację migrantów
Komentarze (1)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
4 grudnia 2015, 10:16
Podzielam opinię, że największym problemem jest integracja imigrantów z lokalną ludnością. Problem polega na tym, że imigranci w ogromnej większości tej integracji sobie nie życzą. Jeżeli jakiś imam w wywiadzie dla mediów mówi, że życzenia wesołych świąt z okazji Bożego Narodzenia to coś gorszego od śmierci, to o jakiej integracji jest tutaj mowa? Może chodzi o zmianę kościołów w meczety, żeby przybysze mieli się gdzie modlić? Znając Franciszka i zachodnich biskupów, uważam, że oni chętnie by się na coś takiego zgodzili.

Skomentuj artykuł

Kościoły UE zabiegają o integrację migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.