Kościoły w Kanadzie zaniepokojone propozycją zmian w statusie podatkowym

Kościoły w Kanadzie zaniepokojone propozycją zmian w statusie podatkowym
fot. PAP/EPA/NEIL HALL / POOL
Vatican News / red

Wspólnoty religijne w Kanadzie wyrażają głębokie zaniepokojenie dwoma rekomendacjami Stałego Komitetu ds. Finansów, które proponują odebranie statusu organizacji charytatywnych grupom pro-life oraz instytucjom religijnym. Zmiany mogłyby mieć daleko idące konsekwencje dla kanadyjskiego społeczeństwa i tysięcy organizacji świadczących pomoc potrzebującym.

  • Kościoły i organizacje religijne w Kanadzie wyrażają zaniepokojenie dwoma rekomendacjami Stałego Komitetu ds. Finansów.
  • Klauzula 429 proponuje odebranie statusu charytatywnego organizacjom antyaborcyjnym, a klauzula 430 rozszerza to na wszystkie organizacje religijne.
  • Nowy premier Kanady Mark Carney objął urząd 14 marca 2025 roku, zastępując Justina Trudeau.
  • Kardynał Frank Leo wystosował list do ministra finansów, nazywając propozycję "całkowicie godną ubolewania i nie do przyjęcia".
  • Organizacje religijne stanowią około 40% z 73 000 zarejestrowanych organizacji charytatywnych w Kanadzie.
  • Badanie Centrum Badawczego Cardus wykazało, że wartość wkładu wnoszonego przez kongregacje religijne jest 10,5 razy większa niż kwota otrzymywanych przez nie zwolnień podatkowych.
  • Ewangelickie Stowarzyszenie Kanady (EFC) również sprzeciwiło się propozycjom w liście otwartym.
  • Proponowane zmiany mogłyby mieć znaczący wpływ na kanadyjskie społeczeństwo i tysiące organizacji świadczących pomoc potrzebującym.

Proponowane zmiany w cieniu politycznych napięć

Nowy premier Kanady, Mark Carney, objął oficjalnie urząd w piątek, 14 marca, po wyborze na przewodniczącego Partii Liberalnej. Były bankier, który wcześniej kierował bankami centralnymi Kanady i Wielkiej Brytanii, zastąpił Justina Trudeau, który ogłosił swoją rezygnację na początku stycznia po niemal dziesięciu latach sprawowania władzy.

DEON.PL POLECA

Choć pierwszym poważnym wyzwaniem dla nowego szefa kanadyjskiego rządu będzie rozwiązanie wojny handlowej rozpoczętej przez Donalda Trumpa przeciwko Kanadzie, za tymi napięciami kryje się inna, równie istotna kwestia: plan rządu liberalnego dotyczący odebrania statusu organizacji charytatywnych kanadyjskim instytucjom religijnym.

Stały Komitet ds. Finansów wydał w grudniu raport zawierający 462 rekomendacje. Wśród nich dwie klauzule bezpośrednio odnoszą się do tej kwestii: klauzula 429 proponuje odebranie statusu charytatywnego "organizacjom antyaborcyjnym", a klauzula 430 rozszerza tę politykę na wszystkie organizacje religijne.

Kościoły biją na alarm

"Klauzula 430 ma na celu uniemożliwienie tym organizacjom uzyskania statusu charytatywnego i może mieć ogromny wpływ na kanadyjskie społeczeństwo" - wyjaśnił Benjamin Boivin, redaktor katolickiego medium Le Verbe z siedzibą w Quebecu.

Działalność charytatywna w Kanadzie prowadzona przez instytucje religijne obejmuje dziesiątki tysięcy stowarzyszeń, w tym parafie, meczety i synagogi. "Do tej pory rząd zwracał część datków przekazywanych przez osoby prywatne tym organizacjom, aby zachęcać do działalności charytatywnej w kanadyjskim społeczeństwie" - powiedział Boivin.

21 lutego kardynał Frank Leo, arcybiskup Toronto, wystosował list do ministra finansów Dominica Leblanca, wyrażając zaniepokojenie Kościoła katolickiego. Podkreślił, że religijne organizacje charytatywne wzmacniają samą tkankę narodu poprzez swoją oddaną służbę, działania pomocowe i opiekę nad potrzebującymi.

Wymierny wkład organizacji religijnych

Według danych, religijne stowarzyszenia w Kanadzie stanowią około 40% z 73 000 zarejestrowanych organizacji charytatywnych w kraju. Zgodnie z badaniem opublikowanym w grudniu przez Centrum Badawcze Cardus, zwolnienia podatkowe dla Kościołów i organizacji religijnych są wysoce korzystne dla wszystkich Kanadyjczyków, w tym samego rządu.

Studium wykazało, że wartość wkładu wnoszonego przez kongregacje religijne do swoich społeczności jest 10,5 razy większa niż kwota otrzymywanych przez nie zwolnień podatkowych. W ujęciu całościowym, pozytywny społeczno-ekonomiczny wkład wszystkich kongregacji religijnych w Kanadzie szacowany jest na 16,5 miliarda dolarów.

Kardynał Leo potępił propozycję jako "całkowicie godną ubolewania i nie do przyjęcia", argumentując, że jeśli organizacje pro-life i religijne miałyby stracić swój status charytatywny, byłoby to sprzeczne z długotrwałym uznawaniem przez Kanadę niezastąpionej roli wiary, kultu i religii w społeczeństwie.

Choć budżet i klauzule 429 i 430 nie zostały jeszcze przyjęte, instytucje religijne w całym kraju biją na alarm. "Istnienie i służba wspólnot religijnych przynoszą korzyści kanadyjskiemu społeczeństwu daleko wykraczające poza ich własnych członków" - stwierdziło Ewangelickie Stowarzyszenie Kanady (EFC) w liście otwartym wysłanym również do ministra Leblanca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościoły w Kanadzie zaniepokojone propozycją zmian w statusie podatkowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.