Kościoły wschodnie rozpoczęły Post Filipowy – okres przygotowania do Bożego Narodzenia
W Kościołach wschodnich Boże Narodzenie poprzedza 40-dniowy Post Filipowy. Rozpoczął się on 28 listopada. Swoją nazwę bierze od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu.
Post Filipowy nie ma tak mocnego charakteru pokutnego, jak Wielki Post przed Wielkanocą, jednak wierni nie organizują hucznych zabaw albo wesel. Zachęceni są także do większej wstrzemięźliwości w jedzeniu, a przede wszystkim do odpowiedniego przygotowania duchowego do świąt poprzez spowiedź i udział w rekolekcjach.
Post Filipowy rozpoczyna się zawsze 28 listopada, a swoją nazwę bierze od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu. Post zakończy się 6 stycznia, kiedy w Kościołach posługujących się kalendarzem juliańskim przypada wigilia Bożego Narodzenia.
Historia Postu Filipowego sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Początkowo różna była jego długość. Sprawę uregulował Sobór Konstantynopolski w 1166 r., który nakazał zachować czterdzieści dni postu przed świętem Bożego Narodzenia.
Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje: archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak.
Według kartotek parafialnych, obie diecezje liczą ok. 50 tys. wiernych, jednak do tej grupy należy doliczyć imigrantów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski pracować. Liczba grekokatolików jest w tej grupie jednak trudna do oszacowania. Kościół greckokatolicki zachowuje jedność z papieżem i uznaje jego prymat, dlatego wierni obrządku rzymskokatolickiego mogą przystępować w cerkwiach greckokatolickich do sakramentów.
Skomentuj artykuł