Kostarykański ksiądz suspendowany za odprawienie „nowej” mszy, ale po łacinie

Kapłan odprawia mszę w rycie trydenckim. Zdjęcie ilustracyjne / Depositphotos.com
CNA / ACI Prensa

Biskup diecezji Alaujela, Bartolomé Buigues Oller, suspendował jednego ze swoich kapłanów, na sześć miesięcy odsuwając go od posługi. Ksiądz Sixto Eduardo Varela Santamaría został też wysłany do poradni psychologicznej. Kara została nałożona na kapłana za odprawienie „nowej” mszy świętej, ale po łacinie i tyłem do ludu.

Jak oświadczył rzecznik kurii, ukarany ks. Varela Santamaría został wcześniej dwukrotnie upomniany za odprawianie mszy świętej po łacinie w swojej parafii. W oświadczeniu poinformowano także, że usunięcie kapłana z parafii i zawieszenie jego działalności jest środkiem, który ma przywrócić jedność Kościoła i zadbać o dobro księdza, i poproszono o „żarliwą modlitwę” w tej sprawie.

Rzecznik kurii oświadczył także, że ks. Varela Santamaría kontynuował odprawianie mszy trydenckiej po wejściu w życie odnoszącego się do rytu trydenckiego motu proprio papieża Franciszka. Jednak działające na Kostaryce Stowarzyszenie Summorum Pontificorum (nazwa pochodzi od poprzedniego dokumentu regulującego sprawowanie mszy świętej w rycie przedsoborowym) oznajmiło, że od momentu, w którym zgodnie z nową decyzją papieża episkopat Kostaryki zabronił sprawowania mszy w rycie trydenckim, ks. Varela Santamaría celebrował wyłącznie mszę w rycie posoborowym, ale po łacinie i tyłem do ludu, co nie zostało zakazane przez papieża w motu proprio Traditionis Custodes.

Jak stwierdził jeden z członków stowarzyszenia, ks. Varela Santamaría padł ofiarą liturgicznej ignorancji i uważania jakiejkolwiek mszy odprawianej po łacinie za mszę trydencką. Lokalne źródła podają też, że ks. Varela Santamaría próbował już wcześniej na drodze apelacji przekonać biskupa miejsca do tego, by nie rozszerzał ograniczeń dla diecezji ponad to, co zostało już ustalone w papieskim motu proprio, jednak poskutkowało to wprowadzeniem jeszcze bardziej restrykcyjnego zakazu.

DEON.PL POLECA

Suspendowany Ks. Varela Santamaría wysłał do swoich parafian wiadomość głosową na WhatsApp. Wyjaśnił w niej, że uważa, że zaszło nieporozumienie i że od momentu zakazu nie sprawuje już mszy w rycie trydenckim. „Jestem świadomy, że mogę rozpocząć proces kanoniczny lub że mogę się odwołać, wiem, że jest wiele legalnych opcji… ale nie zrobię tego. Kocham Kościół” – dodał. Obecnie kapłan mieszka w domu swojej siostry, a później diecezja zamierza wysłać go do placówki, która zapewni mu psychologiczne, medyczne i duchowe wsparcie.

Mimo, że motu proprio papieża Franciszka nie zabrania sprawowania „nowej” mszy po łacinie, po opublikowaniu i wejściu w życie Traditionis Custodes biskupi Kostaryki wydali oświadczenie, w którym stwierdzono, że „odtąd używanie Missale Romanum z 1962 r. lub jakiegokolwiek innego wyrazu liturgii sprzed 1970 r. nie jest dozwolone” oraz że „żaden kapłan nie może sprawować dalej mszy według starego rytu”.

Biskupi Konferencji Episkopatu Kostaryki oświadczyli także, że decyzja jest „owocem rozeznania duszpasterskiego” i że są przekonani, że dla wiernych Kostaryki „nie ma obiektywnego uzasadnienia dla korzystania z liturgii przed reformą z 1970 roku”. Podkreślili też, że „to, co opublikował biskup Rzymu, jest wynikiem procesu synodalnego, w którym uczestniczyła również Konferencja Biskupów Kostaryki”. Zaznaczono także, że co prawda „niektórzy uważali, że te stare formy liturgiczne są »szczególnie dla nich odpowiednie«”, ale „w rzeczywistości nie mieli takiego poziomu formacji liturgicznej i dostępu do języka łacińskiego, który pozwalałby im na pełny, świadomy i aktywny udział w celebracjach liturgicznych wymagany przez naturę samej liturgii'”.

DEON.PL POLECA


Biskupi Kostarykańscy zauważyli też, że „ nasza liturgia, sprawowana zgodnie z księgami promulgowanymi przez świętych Pawła VI i Jana Pawła II, musi być zachowana od wszelkich elementów pochodzących ze starych form… W naszych celebracjach, modlitwach, szatach lub obrzędach, które były typowe dla nie wolno wprowadzać liturgii sprzed reformy z 1970 roku” – dodali.

Żródło: CNA / ACI Prensa

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kostarykański ksiądz suspendowany za odprawienie „nowej” mszy, ale po łacinie
Komentarze (11)
AN
Adam N
6 września 2021, 15:49
Czyli odprawianie posoborowej liturgii zgodnie z wytycznymi Soboru (KL 36) też jest złe??
AE
~Anna Elżbieta
25 sierpnia 2021, 17:18
Zupełnie nie rozumiem decyzji Papieża Franciszka. Czasem też mam wrażenie, że księża mający różne funkcje w Kościele nie potrafią rozmawiać z tymi, którzy pełnią inne funkcje. A to jest naprawdę proste. Zaprosić księdza na rozmowę i wszystko sobie nawzajem wyjaśnić, a nie wydawać jakieś odgórne decyzje, nie próbując zrozumieć człowieka.
AN
~Anna Nowak
25 sierpnia 2021, 13:16
Zastanawiam się czy niektórzy księża i świeccy rozumieją czym jest msza św. Msza św tylko w wyjątkowych przypadkach może i jest sprawowana przez samego kapłana. Normalnie sprawowana jest z ludem i "dla ludu". To nie jest teatr jednego aktora (celebransa) z udziałem "statystów" (pozostałych osób w prezbiterium) i publiczności zgromadzonej w nawie głównej. Zmiany wprowadzone na Soborze służą dobru ludu, lepszemu zrozumieniu, głębszemu uczestnictwu i większym owocom duchowym. Można zastanawiać się czemu wiele tych zmian zostało wprowadzone dopiero wtedy, ale "Duch Święty wieje kędy chce". Sposób odprawiania mszy św przez tego księdza służył manifestacji swojej postawy, a to jak każde instrumentalne wykorzystanie mszy św jest profanacją jeżeli nie świętokradztwem (podobnie jak to się ma z "mszami smoleńskimi) .
DA
~Dariusz Aktuariusz
26 sierpnia 2021, 19:06
Przeczytałeś konstytucję Sacrosanctum Concilium? Zapoznałeś się z jakimiś dokumentami Soboru Watykańskiego II? Czytałeś coś o kuluarach SVII? Jakie były życzenia większości ojców soborowych, jak przebiegały prace, jakie były motywy działań poszczególnych frakcji? No właśnie. Także wstrzymaj się następnym razem z komentarzem jeśli powtarzasz jakieś frazesy.
JJ
~Jan Jan
27 sierpnia 2021, 02:28
~Anna Nowak <><><> Widzę, że znalazła się osoba, która uważa się za specjalistkę od ''mszy'' zatem proszę wyjaśnić dlaczego apostołowie i pierwsi uczniowie nie odprawiali mszy. Dlaczego nikt z apostołów nie przemieniał chleba w fizyczne ciało Pana Jezusa Chrystusa? Dlaczego apostołowie nie spowiadali i nie odpuszczali ludziom grzechów? Czyżby apostołowie przeciwstawili się Panu Jezusowi Chrystusowi i CELOWO NIE ODPRAWIALI MSZY, NIE PRZEMIENIALI CHLEBA W CIAŁO FIZYCZNE PANA JEZUSA CHRYSTUSA? Przecież Pan Jezus Chrystus po zmartwychwstaniu był jeszcze z apostołami i nie słychać nigdzie w treści NT aby ich upominał w tym zakresie. Proszę odpowiedzieć na te pytania i dopiero będzie sens dociekania jaki rodzaj mszy jest ''dobry''. I tak przy okazji, czy Pani rozumie słowa ''63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda10. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.''
AM
~Adam Martin
24 sierpnia 2021, 16:47
Witam, a ja popieram takie działanie. Każdy chce być świętszy. Jest taka decyzja więc w posłuszeństwie przyjmuję. Niektórzy zapomnieli co obiecywali podczas święceń. Zgoda (jedność) buduje a niezgoda rujnuje.
KD
~Krzysztof Dudzic
24 sierpnia 2021, 21:49
Przecież ksiądz się dostosował. To, że ktoś odprawia po łacinie i tyłem do ludu nie oznacza, że odprawia starą mszę. Poza tym to raczej biskupi wyszli poza zakres swoich uprawnień zakazując "jakiegokolwiek innego wyrazu liturgii sprzed 1970 r." (cokolwiek to miałoby oznaczać).
MB
Monika Baj
24 sierpnia 2021, 22:41
Msza trydencka jest zupełnie inną mszą. Piękniejszą i bardzo bogatą.Z Objawień wynika, że łaski z takiej mszy są większe niż w języku ojczystym. Już sam fakt, że kapłan stoi tyłem do tabernakulum, dużo mówi.Wmawia się, że trzeba zachować jedność, a ja uważam, że po mszy trydenckiej widać co wyprawia się w Kościele. Komunia na rękę, na stojąco, a dla ludzi wierzących to Bóg, przez którego zbawiamy się.
WB
~Wojciech B.
26 sierpnia 2021, 07:49
Czy w takim razie biskup wykorzystując posłuszeństwo kapłana może wykraczać poza swoje kompetencje i Prawo Kanoniczne?
JJ
~Jan Jan
27 sierpnia 2021, 02:29
Monika Baj <><><> ''Msza trydencka jest zupełnie inną mszą. Piękniejszą i bardzo bogatą'' A czy na takiej mszy ksiądz wraz z towarzyszącym ludem ofiarowuje Pana Jezusa Chrystusa Bogu, mimo iż to właśnie Bóg -Ojciec Pana Jezusa Chrystusa ofiarował RAZ swojego Syna za grzechy ludzkie? Czy podzielasz taką praktykę, że jeśli przykładowo jakiś człowiek jest dłużny wielki dług innemu np sąsiadowi, to ten dłużnik może ofiarować sąsiadowi jego syna za swoje długi?
AS
~Augustyn Szczawiński
24 sierpnia 2021, 12:31
Smutne następstwa dziwnej, aroganckiej decyzji papieża Franciszka. Bardzo smutne.