„Krąg Uczniów Ratzingera” w Castel Gandolfo

KAI / wab

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan abp Kurt Koch będzie jednym z głównych referentów podczas tegorocznego spotkania „Kręgu Uczniów Ratzingera”, które rozpocznie się 27 sierpnia w Castel Gandolfo.

W tym roku byli doktoranci obecnego papieża będą rozmawiać na temat: „Hermeneutyka II Soboru Watykańskiego”. Do letniej rezydencji papieża przybędzie m.in. arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn i kilkudziesięciu uczniów.

W spotkaniu, które potrwa do niedzieli 29 bm., abp Koch będzie mówił o Vaticanum II "między tradycją a innowacją” oraz o soborowej Konstytucji o liturgii i jej posoborowej reformie.

Po wspólnej Mszy św. w niedzielę rano uczniowie wręczą Ojcu Świętemu książkę będącą owocem spotkania w 2008 r., zatytułowaną „Rozmowa o Jezusie. Papież Benedykt XVI w dialogu z Martinem Hengelem, Peterem Stuhlmacherem i swoimi uczniami w Castel Gandolfo 2008". Książkę wydało wydawnictwo Mohr Siebeck.

DEON.PL POLECA

„Krąg Uczniów prof. Ratzingera” istnieje od 1971 r. Jak wspomina kard. Schönborn, powstał dlatego, że ks. prof. Joseph Ratzinger w Ratyzbonie miał zbyt wielu doktorantów i nie był on w stanie opiekować się indywidualnie każdym z nich. Dlatego wszyscy spotykali się w co drugą sobotę w seminarium duchownym w Ratyzbonie. Po wspólnej Mszy św. doktoranci przedstawiali swoje najnowsze osiągnięcia, o których potem wspólnie dyskutowano.

„Jeszcze do dziś niektórzy uczniowie prof. Ratzingera dziwią się, jak otwarcie i z jaką intelektualną swobodą dyskutowaliśmy o najbardziej kontrowersyjnych problemach teologii” - stwierdził obecny metropolita Wiednia.

Koordynatorem tych spotkań jest od wielu lat salwatorianin o. Stephan Otto Horn, w latach 1972-76 asystent ks. prof. Ratzingera. Do 1999 r. był on profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Pasawie.

Od 2009 r. „Krąg Uczniów Ratzingera” poszerzył się o młodych teologów, którzy pochodzą głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także młodzi naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowym kryterium przyjęcia do „Nowego Kręgu Uczniów” jest praca w zakresie teologii Josepha Ratzingera, a także znajomość języka niemieckiego.

W ubiegłym roku podczas spotkania w Castel Gandolfo dyskutowano na temat „Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj”. Tematem spotkania w 2008 r. była „historyczność Chrystusa” – sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce „Jezus z Nazaretu”. Jeszcze wcześniej dyskutowano m.in. o związkach między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) oraz o obrazie św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Krąg Uczniów Ratzingera” w Castel Gandolfo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.