Papież spotka się z Kręgiem Uczniów Ratzingera

KAI / psd

W ośrodku kongresowym Mariapoli w Castel Gandolfo rozpoczyna się dziś kolejne spotkanie uczniów prof. Josepha Ratzingera. Tegorocznym jego tematem jest „Hermeneutyka II Soboru Watykańskiego”. Głównym relatorem jest nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, abp Kurt Koch. Obrady „Kręgu Uczniów Ratzingera” trwać będą do poniedziałku, 30 sierpnia.

Podczas spotkania abp Koch wygłosi dwa odczyty. Temat pierwszego brzmi: „II Sobór Watykański między tradycją a innowacją”. Natomiast drugi będzie poświęcony soborowej Konstytucji o liturgii Sacrosanctum concilium i posoborowej reformie liturgii.

Większość uczestników sesji pochodzi z Niemiec i Austrii. Jest obok nich także jeden Włoch, Irlandczyk, Holender, Koreanka i obywatel Indii. Do Castel Gandolfo przybył m.in. arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn i biskup pomocniczy z Hamburga, Hans-Jochen Jaschke. Obrady z udziałem papieża odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Dziś i jutro po wykładach abp Kocha będzie miała miejsce swobodna dyskusja. Natomiast w niedzielę, 29 sierpnia po wspólnej Mszy św. rano uczniowie Ojca Świętego wręczą mu książkę będącą owocem spotkania w 2008 r., zatytułowaną „Rozmowa o Jezusie. Papież Benedykt XVI w dialogu z Martinem Hengelem, Peterem Stuhlmacherem i swoimi uczniami w Castel Gandolfo 2008". Książkę wydało wydawnictwo Mohr Siebeck. Po śniadaniu z papieżem jego uczniowie wezmą udział w modlitwie „Anioł Pański”.

DEON.PL POLECA

„Krąg Uczniów prof. Ratzingera” istnieje od 1971 r. Jak wspomina kard. Schönborn, powstał dlatego, że ks. prof. Joseph Ratzinger w Ratyzbonie miał zbyt wielu doktorantów i nie był on w stanie opiekować się indywidualnie każdym z nich. Dlatego wszyscy spotykali się w co drugą sobotę w seminarium duchownym w Ratyzbonie. Po wspólnej Mszy św. doktoranci przedstawiali swoje najnowsze osiągnięcia, o których potem wspólnie dyskutowano. „Jeszcze do dziś niektórzy uczniowie prof. Ratzingera dziwią się, jak otwarcie i z jaką intelektualną swobodą dyskutowaliśmy o najbardziej kontrowersyjnych problemach teologii” - stwierdził obecny metropolita Wiednia.

Grupa ta spotykała się raz w roku również wówczas, gdy ich profesor został w 1977 mianowany arcybiskupem Monachium i potem, gdy w 1982 wyjechał do Rzymu. Od 2005 r., gdy kard. Ratzinger został wybrany papieżem, liczący obecnie ok. 40 osób „Krąg uczniów”, zbiera się w Castel Gandolfo.

Koordynatorem tych spotkań jest od wielu lat salwatorianin o. Stephan Otto Horn, w latach 1972-76 asystent ks. prof. Ratzingera. Do 1999 r. był on profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Pasawie.

Od 2009 r. „Krąg Uczniów Ratzingera” poszerzył się o młodych teologów, którzy pochodzą głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także młodzi naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowym kryterium przyjęcia do „Nowego Kręgu Uczniów” jest praca w zakresie teologii Josepha Ratzingera, a także znajomość języka niemieckiego.

W ubiegłym roku podczas spotkania w Castel Gandolfo dyskutowano na temat „Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj”. Tematem spotkania w 2008 r. była „historyczność Chrystusa” – sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce „Jezus z Nazaretu”. Jeszcze wcześniej dyskutowano m.in. o związkach między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) oraz o obrazie św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka.

W 2008 r. „Krąg Uczniów” powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Przewodniczącym jej kuratorium jest kard. Schönborn, na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu, 71-letni obecnie ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu – wspomniany salwatorianin, 74-letni o. Stephan Otto Horn. Fundacja służy badaniom i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” oraz duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie. Ponadto fundacja wspiera młodych teologów, prowadzących prace naukowe nad dziełem Josepha Ratzingera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież spotka się z Kręgiem Uczniów Ratzingera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.