Kraków / „Wierność nauce Kościoła znaczy wierność naszej ojczyźnie”

Kraków / „Wierność nauce Kościoła znaczy wierność naszej ojczyźnie”
Procesja Bożego Ciała 2023 - fot. Archidiecezja Krakowska
KAI / pzk

„Aby żyć, trzeba doświadczyć braku. Prawdziwym problemem jest przesyt” – mówił bp Damian Muskus OFM podczas centralnej procesji Bożego Ciała, która w Krakowie przeszła z Wawelu na Rynek Główny. Bp Robert Chrząszcz podkreślał, że warunkiem wierności jest miłość, a bp Janusz Mastalski mówił o wierności życiowemu powołaniu. Przy czwartym ołtarzu abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że wierność wobec ludzi Bóg objawił zsyłając na świat Swojego Syna.

Uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu wawelskim Mszą św., której przewodniczył emerytowany biskup pomocniczy Jan Zając. Przy pierwszym ołtarzu, usytuowanym pod kościołem św. Idziego u stóp Wawelu krakowianie rozważali hasło „Wierni Chrystusowi”. Homilię wygłosił bp Robert Chrząszcz. Duchowny podkreślił, że to miłość doprowadza człowieka do wierności, bo „miłość nigdy nie pozwoli zrobić w życiu czegoś, co rani drugą osobę”. „Zdrada i brak wierności pojawiają się tam, gdzie brakuje miłości” – uwrażliwiał.

O duchowym głodzie i przesycie, który zabija, mówił przy drugim ołtarzu, pod kościołem świętych Piotra i Pawła, bp Damian Muskus OFM. Jak zapewniał, Bóg zna ludzkie braki i jest wrażliwy na ludzkie cierpienie, ale problemem nie jest głód, lecz przesyt, który „wywołuje obojętność, powoduje ospałość i sprawia, że zamiast iść, zatrzymujemy się w drodze”. Jego zdaniem, wspólnota Kościoła potrzebuje doświadczenia duchowego głodu, by „pozbyć się rutyny i docenić obecność Chrystusa w Chlebie”. „Przekarmieni dobrami, które są łatwo dostępne, przesyceni wygodą życia, przestajemy odczuwać duchowy głód. Umrzemy, jeśli nie zrozumiemy, że słabniemy w drodze. Czeka nas śmierć, jeśli nie zwrócimy się do Pana z wołaniem: ‘Skąd tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić nas chlebem?’” – podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

Trzeci ołtarz stanął w okolicach kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym. Tam o wierności życiowemu powołaniu głosił bp Janusz Mastalski. Mówił o pięciu składnikach tej wierności, wymieniając: obdarzenie, dziękczynienie, doświadczanie, bycie ‘dla’ oraz naśladowanie. Jak podkreślał, trzeba znać źródło swojego powołania, a wdzięczność za dar powołania jest motywacją, by być mu wiernym. „Dziś wyzwaniem jest obrona, nie walka – obrona tego, co nazywa się ‘Kościół’, ‘wartości chrześcijańskie’ (…) Weźmy odpowiedzialność za współczesny Kościół. Jest nas tak wielu. Kochajmy go, bo ‘do kogóż pójdziemy’?” – pytał.

Przy ostatnim ołtarzu, zbudowanym pod bazyliką Mariacką, homilię na temat wierności Kościołowi wygłosił abp Marek Jędraszewski. W swoim rozważaniu arcybiskup podjął hasło ‘Wierni Kościołowi’. Odnosząc się do dekoracji ołtarza, metropolita wskazał na ‘dwie kolumny’ polskiego Kościoła: kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę. Zaznaczył, że miłość do Boga, który jest dawcą życia, domaga się także miłowania życia każdego człowieka, niezależnie od tego, kim jest – od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Zauważył, że w dziejach narodu od samych początków Kościół stał i stoi na straży Polski i polskości. „Wierność nauce Kościoła znaczy wierność naszej ojczyźnie” – mówił arcybiskup. „Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła, jak budowanie ciągle na nowo naszej ojczyzny na fundamentach chrześcijańskiej tradycji i na chrześcijańskich wartościach” – podsumował.

„Godzi się dziś w tym miejscu, w sercu historycznego Krakowa, świadczyć publicznie o świętości Jana Pawła II, o jego głębokiej uczciwości i przejrzystości, wbrew niegodziwym oskarżeniom, z jakimi w ostatnich miesiącach spotkał się w swojej ojczyźnie, która tyle mu zawdzięcza” – mówił kard. Stanisław Dziwisz, podczas Mszy św., odprawionej na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała przed bazyliką Mariacką. Poprosił także zebranych, by nie zapominali wielkich dzieł, jakie Bóg zdziałał w świecie przez świętego papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Wilkońska

Kartonowa książeczka dla najmłodszych, opowiadająca o tym ważnym katolickim święcie. Ważnym elementem procesji jest udział młodszych dzieci. Dziewczynki sypią kwiatki, chłopcy dzwonią dzwoneczkami...O tym wszystkim opowiadają krótkie opisy pod barwnymi ilustracjami.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków / „Wierność nauce Kościoła znaczy wierność naszej ojczyźnie”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.