Kraków: 100 pytań do bp. Grzegorza Rysia

Kraków: 100 pytań do bp. Grzegorza Rysia
(fot. diecezja.pl)
KAI / mm

Duszpasterstwo Akademickie "U Brata" już po raz trzeci zorganizowało spotkanie "100 pytań do biskupa Grzegorza Rysia". Hierarcha odpowiadał studentom w niedzielę 1 grudnia w Parafii św. Brata Alberta w Krakowie.

Spotkanie otworzyło pytanie o to, skąd brać odwagę i siły by bronić wartości. "Siłę czerpiemy z jednego - z doświadczenia tego, że jesteśmy kochani przez Jezusa Chrystusa. On nie jest kimś przeszłym. Trzeba mieć doświadczenie tego, że On żyje, że można Go spotkać, a to spotkanie wszystko zmienia" - odpowiadał bp Grzegorz Ryś. Przywołał swoje spotkanie z kandydatami do bierzmowania, którym postawił dwa pytania: "Kim jest dla was Jezus Chrystus? Czego, co możesz pokazać w swoim życiu, nie byłoby bez relacji z Jezusem?".

Odpowiadając na pytanie o to, jak znaleźć dobrego męża lub żonę biskup zażartował, że nie ma pojęcia, ale po chwili zaapelował do młodych: "Nie szukajcie idealnych mężów i żon. Po co wam to? To jest stawianie życia na głowie. Doskonałość w małżeństwie jest punktem dojścia a nie wyjścia".

Bez żartów z kolei odpowiedział biskup na pytanie o to, jak łączyć modlitwę ze studiami i pracą, jak o nią walczyć. Rada była krótka: "wstać godzinę wcześniej". Zachęcił natomiast do tego, by "iść na całość", gdy ma się więcej czasu na modlitwę - wolny dzień lub wakacje.

DEON.PL POLECA

Studenci byli ciekawi także czy ściąganie jest grzechem. "Każdy student, przy odrobinie wrażliwości sumienie, może sobie powiedzieć czy studiuje w taki sposób, że będzie mógł naprawdę konkretnie pomagać ludziom. Tu stawiałbym pytanie o grzech" - mówił krakowski biskup pomocniczy.

Zapytany o zagrożenia duchowe biskup podkreślił, że chrześcijanie wyrzekają się Szatana, jako sprawcy ludzkiego grzechu i wybierają Jezusa, jako swojego Pana i Zbawiciela. Podkreślił, że orędzia chrześcijańskiego nie można pokazywać wyłącznie od strony negatywnej. "W naszym głoszeniu wiary musimy sprawdzać proporcje. Jesteśmy w takiej sytuacji wiary w Kościele i świecie, że musimy głosić to, co istotne. Możliwe, że to nam otworzy taki czas, że będziemy mogli głosić to, co jest drugie, trzecie i piąte" - tłumaczył bp Ryś.

Na antropologię zwrócił uwagę bp Ryś odpowiadając na pytanie o gender. W antropologii chrześcijańskiej najważniejsze jest pojęcie osoby. Jak wyjaśniał, pojęcie to pochodzi z greki i oznacza odgrywanie roli wg konkretnego scenariusza i wg uwag reżysera. "Cały kłopot polega na tym, że człowiek ma ochotę powiedzieć, że jego nie obchodzi żaden reżyser ani autor sztuki i że sobie tę rolę napisze sam, od początku do końca, w każdym detalu. To jest skrajna wersja antropologii gender - wszystko z wyboru, włącznie z płcią. Tu jest mocne rozejście, bo my rozeznajemy wolę Boga w stosunku do siebie" - powiedział bp Ryś i dodał, że w Polsce przyszedł czas na poważną debatę na ten temat.

Młodzi pytali także m.in. o to jak znaleźć stałego spowiednika i na czym polega kierownictwo duchowe, jak w dzisiejszych czasach wybiera się biskupa i ilu kleryków wyrzucił bp Ryś z seminarium, kiedy był rektorem a także czy uważa się za celebrytę.

Bp Grzegorz Ryś jest biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski i diecezjalnemu Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji. Przed biskupią nominacją był rektorem krakowskiego seminarium. Jest historykiem Kościoła w średniowieczu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: 100 pytań do bp. Grzegorza Rysia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.