Kraków: 11 sierpnia święto ludzi telewizji
W sobotę 11 sierpnia w uroczystość św. Klary, siostry z klauzurowego Zakonu Ubogich Pań wraz z wiernymi modlić się będą za ludzi pracujących w telewizji - wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w przygotowywaniu i przekazywaniu programów telewizyjnych.
Mszy o godz. 17.00 przy ul. Grodzkiej 54 w Krakowie przewodniczyć będzie kard. Franciszek Macharski. Od ponad pół wieku św. Klara jest patronką telewizji.
"Po Mszy będzie okazja do uczczenia relikwii Świętej z Asyżu. W tym dniu, za pobożne uczestniczenie w obrzędach, pod zwykłymi warunkami, można zyskać także odpust zupełny" - mówi m. Barbara Dragon, przełożona krakowskich klarysek (matka ksieni).
W 1958 r. papież Pius XII w breve "Clarius explendescit" ogłosił św. Klarę "niebiańską przed Bogiem patronką telewizji". Siostry klaryski, choć same nie oglądają telewizji, to jednak pamiętają w modlitwie o tych, którym patronuje założycielka ich Zakonu.
- Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański - relacjonuje franciszkański biograf. - Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka - przytacza wyznanie św. Klary.
Kraków jest jedynym miastem w Polsce, gdzie są i siostry klaryski, i oddziały wszystkich ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Msze za ludzi tego medium sprawowane są przy Trakcie Królewskim od roku 2005.
W tym roku Zakon obchodzi 800-lecie istnienia. Założyli go: św. Klara i św. Franciszek z Asyżu. Klaryski żyją w ścisłej klauzurze, w ubóstwie i pokucie oraz w adoracyjnym skupieniu. Utrzymują się z pracy przy naprawie i szyciu szat kościelnych oraz paramentów liturgicznych. Przyjmują też jałmużnę.
W Krakowie siostry osiedliły się na stałe przy kościele św. Andrzeja ok. 1320 roku. Obecnie przy ul. Grodzkiej 54 mieszka blisko 40 klarysek.
Skomentuj artykuł