Kraków: dyskusja o powołaniu ludzi biznesu

KAI / psd

O powołaniu jako darze, jaki otrzymują ludzie biznesu i przedsiębiorcy rozmawiali 18 października w Krakowie uczestnicy konferencji pt. "Powołanie lidera biznesu". Spotkanie stanowiło refleksję naukowców oraz praktyków biznesu na temat dokumentu wydanego przez Papieską Radę "Iustitia et Pax".

"Powołanie lidera biznesu" to pierwszy dokument Stolicy Apostolskiej adresowany wprost do ludzi biznesu. Podkreśla, jak wielką rolę mają do odegrania, jak dużo od nich zależy. Dla katolików w biznesie jest to inspirująca i podnosząca na duchu lektura" - powiedział KAI ks. Przemysław Król SCJ z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent".

Zdaniem uczestników konferencji Papieska Rada "Iustitia et Pax" zaproponowała liderom biznesu zestaw praktycznych działań, którymi mogą się kierować w swojej służbie dla dobra wspólnego. Według nich dokument stanowi cenną pomoc dla przedsiębiorców działających w różnego rodzaju instytucjach biznesowych, m.in. w korporacjach, firmach, czy organizacjach non-profit.

DEON.PL POLECA

Według uczestników, prowadzenie przedsiębiorstwa jest pewnego rodzaju powołaniem, które pozwala realizować drogę do świętości. Wyjaśniali także, że jeżeli właściciel firmy postępuje moralnie i kieruje się zasadami etyki to jego przedsiębiorstwo również funkcjonuje poprawnie. Ich zdaniem dokument "Powołanie lidera biznesu" powinien stać się lekturą każdego przedsiębiorcy, ponieważ zdarzają się i tacy, którzy są nastawieni tylko na szybki zysk i często kosztem złego traktowania pracowników.

Ks. dr Marek Leśniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreślił, że "dokument ten w sposób najpełniejszy ze wszystkich dotychczasowych definiuje, czym jest powołanie przedsiębiorcy. Przestrzega przed zjawiskami negatywnymi, pokusami współczesnego świata, wśród których niespójność pomiędzy wyznawaną wiarą a życiem codziennym jest największym zagrożeniem. Inspiruje poprzez ukazanie lidera biznesu spójnego wewnętrznie, który poprzez swoje świadectwo staje się promotorem dobra w swoim środowisku". - To dzięki ludziom sumienia, aktywnym i kreatywnym w podejmowanej przez siebie działalności, może dojść do przezwyciężenia negatywnych zjawisk we współczesnym świecie - uważa ks. dr Leśniak.

W konferencji uczestniczyli przedsiębiorcy, pracodawcy, prezesi firm i stowarzyszeń. Organizatorami spotkania byli: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent" oraz Fundacja im. św. Jana Kantego, Polskie Towarzystwo Teologiczne w Krakowie, Rycerze Kolumba i Towarzystwa Biznesowe. Spotkanie odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: dyskusja o powołaniu ludzi biznesu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.