Kraków: działa już Namiot Spotkań w ramach Światowego Dnia Ubogich
Warsztaty, rozmowy przy stolikach, występy artystyczne, a także specjalistyczne porady dla potrzebujących i doraźną pomoc medyczną przewidziano w programie pierwszego dnia działalności Namiotu Spotkań na Małym Rynku w Krakowie, który będzie czynny do niedzieli.
- W tym miejscu najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem - podkreśla s. Teresa Pawlak, rzecznik prasowy ŚDU w archidiecezji krakowskiej.
Namiot Spotkań to przestrzeń, w której spotykać się będą ubodzy i potrzebujący z wolontariuszami i mieszkańcami Krakowa. W organizacji Namiotu został zastosowany system no logo. - Nie chcemy, żeby osoba, która przyjdzie do naszego Namiotu czuła się zaetykietowana, wysłana do konkretnej instytucji - wyjaśnia s. Teresa i dodaje, że nie ma tu rozróżnienia na wolontariuszy i ludzi, którzy korzystają z pomocy. - Nie ma podziału na tych, którzy dają i tych, którzy biorą - podkreśla.
Do bezdomnych mówię po imieniu >>
Od dziś do niedzieli Namiocie Spotkań będzie można uzyskać porady specjalistów - prawnika i doradcy zawodowego oraz porady dotyczące pielęgnacji osób chorych w domach. Oprócz tego zaplanowano warsztaty kulinarne i pisarskie. Będzie można spróbować swoich sił również w koronkarstwie i decoupage’u.
W Namiocie pod okiem wolontariuszy można uszyć polarowe czapki, które zostaną przekazane osobom ubogim i bezdomnym. Do wspólnego szycia w sposób szczególny zaproszone są osoby ubogie, które będą mogły zatrzymać wykonane przez siebie podczas warsztatów czapki. Jednak w akcji może również wziąć udział każdy, kto chce własnoręcznie wykonać czapkę i przekazać ją ubogim.
- W tej akcji bardzo ważne jest spotkanie z osobą ubogą lub bezdomną, więc jeśli autor czapki wyrazi taką chęć, będziemy zapraszać do tego, by osobiście obdarować kogoś zimową czapką, a także herbatą lub kanapką, a przede wszystkim ciepłym słowem i gorącym uśmiechem. Zachęcamy również do tego, by samemu poszukać miejsc pomocy bezdomnym i ubogim w Krakowie- wyjaśnia Jaga Sadowska z Żywej Pracowni.
Zrób to chociaż raz, a zmienisz nie tylko swoje życie >>
Organizatorzy warsztatów zapraszają także, by akcję przeprowadzić we własnych środowiskach lokalnych - parafiach, wspólnotach, szkołach i ośrodkach.
W siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia nieopodal Małego Rynku osoby potrzebujące mogą skorzystać z doraźnej pomocy medycznej. Będzie możliwe wykonanie badań ogólnych, kontroli górnych dróg oddechowych, pomiaru ciśnienia i cukru. Działa również punkt opatrunkowy przygotowany do opatrywania ran i zakładania podstawowych opatrunków chirurgicznych.
- Poza publiczną opieką medyczną na terenie Krakowa istnieje niewiele miejsc, w których można bezpłatnie i godnie uzyskać pożądaną pomoc, dlatego w czasie tygodnia wydarzeń w ramach Światowego Dnia Ubogich pragniemy skrócić i ułatwić drogę uzyskania pomocy medycznej osobom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej czy lokalowej - wyjaśnia s. Agnieszka Koteja, na co dzień pracująca z ubogimi. Doraźnej pomocy medycznej udziela wykwalifikowany personel medyczny: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którym towarzyszą studenci kierunków medycznych.
W godzinach popołudniowych na scenie Namiotu Spotkań wystąpi Jan Oberbek, a wieczorem odbędą się koncerty muzyki gospel z udziałem zespołów Soul’n’Voices oraz Mistrala.
Skomentuj artykuł