Kraków: IPN przygotował wystawę o ks. Michale Rapaczu w Łagiewnikach

Kraków: IPN przygotował wystawę o ks. Michale Rapaczu w Łagiewnikach
Fot. Krzysztof Nahlik / depositphotos.com
PAP / tk

Krakowskie Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało wystawę „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”, którą można oglądać w dolnej bazylice sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Ekspozycja powstała z okazji beatyfikacji tego kapłana.

Ks. Rapacz zostanie wyniesiony na ołtarze w sobotę. Za głoszenie słowa Bożego i niezłomną postawę wobec komunistów został zamordowany w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. Grupa bojówkarzy wkroczyła na plebanię w Płokach w Małopolsce, gdzie pełnił posługę, wywiozła go do pobliskiego lasu i zastrzeliła.

DEON.PL POLECA

Wystawa o ks. Michale Rapaczu

Na wystawie w Łagiewnikach jest 12 plansz. Przedstawiają życiorys ks. Rapacza – od dzieciństwa, poprzez posługę kapłańską, aż do męczeńskiej śmierci. Przybliżają one m.in. okres studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, działalność patriotyczną, kulturalną i oświatową kapłana, prowadzoną w parafiach w Rajczy oraz w Płokach.

Wystawa obrazuje męczeńską śmierć ks. Rapacza i pozorowane śledztwo prowadzone przez UB, którego prawdziwym celem było zapewnienie bezkarności sprawcom mordu. Ostatnie dwie plansze poświęcono procesowi beatyfikacyjnemu oraz pamięci o ks. Rapaczu wśród mieszkańców Rajczy i jego rodzinnej gminy Lubień. Dopełnieniem ekspozycji jest gablota zawierająca relikwie i pamiątki po kapłanie, m.in. krzyżyk, medaliki, pieczęcie lakowe. Ekspozycja czynna będzie do końca sierpnia.

Kim był ks. Michał Rapacz?

Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach i Rajczy. W 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej administrator. Mimo pogróżek i namów do opuszczenia parafii, pozostał w niej, dalej krytykując działania komunistów.

Pierwszym miejscem pochódku księdza, zamordowanego przez bojówkarzy nasłanych przez komunistów, był rodzinny grobowiec na cmentarzu w Lubniu. W 1980 r. jego doczesne szczątki zostały po raz pierwszy ekshumowane, a następnie przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz kościoła parafialnego w Płokach.

W związku z zaplanowaną na 15 czerwca 2024 beatyfikacją ks. Michała Rapacza Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w kwietniu przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, które następnie zostały złożone w sarkofagu umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: IPN przygotował wystawę o ks. Michale Rapaczu w Łagiewnikach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.