Kraków: młodzież związana ze Wspólnotą Taizé modliła się o jedność chrześcijan
Młodzi ludzie związani ze Wspólnotą Taizé, a na co dzień działający w różnych krakowskich duszpasterstwach spotkali się we wtorek wieczorem w kościele pw. św. Piotra i Pawła na modlitwie o jedność chrześcijan.
Wspólna modlitwa zorganizowana została po raz pierwszy w ramach przygotowań do udziału w Europejskim Spotkaniu Młodych w Bazylei.
W modlitwie o jedność chrześcijan uczestniczyli młodzi ludzie oraz przedstawiciele wszystkich wspólnot organizujących wyjazd z Krakowa do Bazylei: jezuitów, karmelitów, franciszkanów oraz Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Obecni byli także przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich oraz ci, którzy z różnych powodów nie będą mogli pojechać do Szwajcarii.
- Najpiękniejsza w Europejskim Spotkaniu Młodych jest możliwość spotkania młodzieży z wielu różnych krajów, kultur i środowisk oraz modlitwy i dialogu, podczas której wszyscy są równi. W modlitwach podczas Taizé mocno trwa i jest obecny duch pokoju i to on tak naprawdę przyciąga młodych ludzi, ponieważ w dzisiejszym świecie brakuje i ciszy i pokoju - mówiła Marina Dudczenko,
wolontariuszka z Kijowa.
Modlitwa o jedność odbyła się w stylu modlitw śpiewami z Taizé, podczas której młodzież trzymała zapalano świece. Pomiędzy pieśniami była kilkuminutowa cisza, aby każdy mógł w tym czasie pomodlić się i porozmawiać z Bogiem. Odczytano także fragment Ewangelii według św. Jana.
Na tegoroczne spotkanie młodych w Bazylei pojedzie z Krakowa około 500 młodych ludzi. Wyjazd organizują cztery krakowskie wspólnoty akademickie: jezuici, karmelici, franciszkanie oraz po raz pierwszy z Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.
40. Europejskie Spotkanie młodych odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2017 r. do 1 stycznia 2018 r. w szwajcarskiej Bazylei.
Informacje dotyczące udziału polskich grup można znaleźć na stronie: www.taize.fr.
Spotkania organizowane są od 1978 r. na przełomie starego i nowego roku w różnych miastach w Europie. Zapoczątkował je pod koniec lat 70. brat Roger z ekumenicznej wspólnoty braci w Taizé.
Skomentuj artykuł