Kraków: modlitwa Taizé wokół krzyża w wigilię Wielkiego Postu

Kraków: modlitwa Taizé wokół krzyża w wigilię Wielkiego Postu
fot. taize.fr

Jeśli chcesz całym sobą wejść w zaczynający się za chwilę Wielki Post, jeśli chcesz oddać wszystko, co dzieje się w Twoim sercu - szczególnie sprawy i sytuacje, które Cię przerastają - Jezusowi, to spotkanie i ta modlitwa jest dla Ciebie.

W każdy piątek wieczorem w Taizé dzieje się to samo. Pod koniec modlitwy krzyż kładziony jest na ziemi. Zaczyna się najbardziej intymna i poruszająca część wieczoru. Każdy może podejść, położyć swoje czoło na krzyżu i przez kilka chwil w ciszy oddać wszystko Bogu, złożyć swoje życie w Jego ranach. 

Zawsze, kiedy jestem w Taizé, czekam na ten moment. Jest w nim coś pięknie prostego. Jakieś przywrócenie właściwego centrum i postawy zaufania. Przypomnienie sobie, że to w Jezusie i zbawieniu, które nam przyniósł przez krzyż jest cała nasza nadzieja. 

Jeśli chcesz wziąć udział w takiej modlitwie i w przeddzień Wielkiego Postu w taki symboliczny sposób zawierzyć Bogu ten czas, to zapraszam Cię na spotkanie grupy Taizé w kaplicy przytuliska braci albertynów na krakowskim Kazimierzu.

DEON.PL POLECA

Kiedy: wtorek, 25 lutego, godzina 19:00

Gdzie: ul. Skawińska 6, Kraków (spotykamy się przy furcie o godzinie 18:55)

Tak o modlitwie wokół krzyża opowiada brat Marek w książce "Bóg. Cisza. Prostota" 

"Na zakończenie wieczornej modlitwy każdy może do niego podejść i przy nim pobyć tyle, ile chce. Prawie wszyscy podchodzą, opierają na nim swoje czoła i trwają tak w milczeniu, czasem bardzo długo. To jest moment wielkiej intymności i bliskości z Chrystusem. Wygląda to dokładnie tak samo od ponad trzydziestu lat. Ten gest adoracji krzyża w ogóle się nie zużywa, wciąż jest tak samo poruszający. Dla mnie jest to bardzo ważne. Co tydzień mogę zrzucić, powierzyć Chrystusowi to, co jest zbyt trudne, z czym sobie nie daję rady (...)

Wieczorna modlitwa wokół krzyża trwa u nas bardzo długo, czasem do północy, a nieraz dłużej. Zależy to od tego, ile jest osób w Taizé w danym tygodniu. To piękny obraz, jak ci wszyscy bardzo różni ludzie – dorośli, nastolatki, rodziny, osoby starsze, z różnych krajów i kultur, jeszcze chwilę temu rozbiegani, przyklejeni do telefonów, nawet tutaj niepotrafiący oderwać się od pędzącego świata – gdy przychodzi piątek, przez długie godziny nie wychodzą z kościoła. Milkną i walą do tego krzyża jeden po drugim. I kiedy odchodzą, widać na ich twarzach głębokie poruszenie i nierzadko łzy"

Czym jest Taizé?

Brat Marek jest księdzem, pierwszym Polakiem, który został bratem w Taizé. W filmie mierzy się z bardzo osobistymi pytaniami. Możemy też zobaczyć jego życie we wspólnocie od strony, która na co dzień jest dostępna dla nielicznych.

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po latach, wracają w to wyjątkowe miejsce?

Ta książka jest opowieścią o fenomenie Taizé. Osobistą rozmową z bratem Markiem, z którym spotkanie stało się przełomem w życiu wielu ludzi. To także historia wielkiej miłości do Boga. Czułości i gościnności. Nadziei i szansie dla każdego z nas, by w czasach nieustannego zagonienia, kryzysu wiary i wartości, znaleźć pokój serca i zmienić swoje życie.

Więcej w książce "Bóg. Cisza. Prostota. Brat Marek z Taizé w rozmowie z Piotrem Żyłką".

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: modlitwa Taizé wokół krzyża w wigilię Wielkiego Postu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.