Kraków: modlitwa Taizé wokół krzyża w wigilię Wielkiego Postu

fot. taize.fr

Jeśli chcesz całym sobą wejść w zaczynający się za chwilę Wielki Post, jeśli chcesz oddać wszystko, co dzieje się w Twoim sercu - szczególnie sprawy i sytuacje, które Cię przerastają - Jezusowi, to spotkanie i ta modlitwa jest dla Ciebie.

W każdy piątek wieczorem w Taizé dzieje się to samo. Pod koniec modlitwy krzyż kładziony jest na ziemi. Zaczyna się najbardziej intymna i poruszająca część wieczoru. Każdy może podejść, położyć swoje czoło na krzyżu i przez kilka chwil w ciszy oddać wszystko Bogu, złożyć swoje życie w Jego ranach.

Zawsze, kiedy jestem w Taizé, czekam na ten moment. Jest w nim coś pięknie prostego. Jakieś przywrócenie właściwego centrum i postawy zaufania. Przypomnienie sobie, że to w Jezusie i zbawieniu, które nam przyniósł przez krzyż jest cała nasza nadzieja.

DEON.PL POLECA

Jeśli chcesz wziąć udział w takiej modlitwie i w przeddzień Wielkiego Postu w taki symboliczny sposób zawierzyć Bogu ten czas, to zapraszam Cię na spotkanie grupy Taizé w kaplicy przytuliska braci albertynów na krakowskim Kazimierzu.

Kiedy: wtorek, 25 lutego, godzina 19:00

Gdzie: ul. Skawińska 6, Kraków (spotykamy się przy furcie o godzinie 18:55)

Tak o modlitwie wokół krzyża opowiada brat Marek w książce "Bóg. Cisza. Prostota"

"Na zakończenie wieczornej modlitwy każdy może do niego podejść i przy nim pobyć tyle, ile chce. Prawie wszyscy podchodzą, opierają na nim swoje czoła i trwają tak w milczeniu, czasem bardzo długo. To jest moment wielkiej intymności i bliskości z Chrystusem. Wygląda to dokładnie tak samo od ponad trzydziestu lat. Ten gest adoracji krzyża w ogóle się nie zużywa, wciąż jest tak samo poruszający. Dla mnie jest to bardzo ważne. Co tydzień mogę zrzucić, powierzyć Chrystusowi to, co jest zbyt trudne, z czym sobie nie daję rady (...)

Wieczorna modlitwa wokół krzyża trwa u nas bardzo długo, czasem do północy, a nieraz dłużej. Zależy to od tego, ile jest osób w Taizé w danym tygodniu. To piękny obraz, jak ci wszyscy bardzo różni ludzie – dorośli, nastolatki, rodziny, osoby starsze, z różnych krajów i kultur, jeszcze chwilę temu rozbiegani, przyklejeni do telefonów, nawet tutaj niepotrafiący oderwać się od pędzącego świata – gdy przychodzi piątek, przez długie godziny nie wychodzą z kościoła. Milkną i walą do tego krzyża jeden po drugim. I kiedy odchodzą, widać na ich twarzach głębokie poruszenie i nierzadko łzy"

Czym jest Taizé?

Brat Marek jest księdzem, pierwszym Polakiem, który został bratem w Taizé. W filmie mierzy się z bardzo osobistymi pytaniami. Możemy też zobaczyć jego życie we wspólnocie od strony, która na co dzień jest dostępna dla nielicznych.

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po latach, wracają w to wyjątkowe miejsce?

Ta książka jest opowieścią o fenomenie Taizé. Osobistą rozmową z bratem Markiem, z którym spotkanie stało się przełomem w życiu wielu ludzi. To także historia wielkiej miłości do Boga. Czułości i gościnności. Nadziei i szansie dla każdego z nas, by w czasach nieustannego zagonienia, kryzysu wiary i wartości, znaleźć pokój serca i zmienić swoje życie.

Więcej w książce "Bóg. Cisza. Prostota. Brat Marek z Taizé w rozmowie z Piotrem Żyłką".

Dziennikarz, publicysta, człowiek z Zupy na Plantach. W latach 2015-2020 redaktor naczelny DEON.pl. Autor książek, m.in. bestsellerowego wywiadu z ks. Kaczkowskim "Życie na pełnej petardzie. Wiara, polędwica i miłość", przetłumaczonej na język niemiecki rozmowy z ks. Manfredem Deselaersem "Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz" czy "Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet". Laureat Nagrody "Ślad" im. bp. Jana Chrapka. Prowadzi podcasty "Słuchać, żeby usłyszeć" i "Wiara wątpiących".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: modlitwa Taizé wokół krzyża w wigilię Wielkiego Postu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.