Kraków: pogrzeb o. Adama Wolnego – franciszkanina i muzyka

Kraków: pogrzeb o. Adama Wolnego – franciszkanina i muzyka
fot. unsplash.com
KAI / ml

W Krakowie odbył się pogrzeb o. Adama Wolnego OFMConv., który zmarł w wieku 44 lat z powodu COVID-19. Ostatnio pracował w Niemczech, znany był jako muzyk duetu A&D, nagrywał m.in. z Muńkiem Staszczykiem czy Dariuszem Malejonkiem. Uroczystościom przewodniczył bp Edward Kawa ze Lwowa.

W krakowskiej bazylice ojców franciszkanów zgromadziła się rodzina i przyjaciele o. Adama, jego współbracia z Polski, Czech, Ukrainy i Niemiec. Uroczystościom przewodniczył bp Edward Kawa ze Lwowa, kursowy współbrat zmarłego. - Tak, jak miał dobry kontakt z ludźmi, tak miał dobry kontakt z Bogiem – mówił.

- Zawsze zaskakiwałeś, ale teraz podniosłeś poprzeczkę bardzo wysoko. Łatwiej mi się mówiło kazanie na twoich prymicjach, niż teraz, gdy jesteś po drugiej stronie drzwi – przyznał na początku homilii wieloletni przyjaciel o. Wolnego, tworzący z nim muzyczny duet A&D o. Dariusz Gaczyński OFMConv.

- Nie ma takiego człowieka, który by Adasia nie lubił. Gdzie się pojawił, stwarzał atmosferę radości i każdy, nawet najbardziej zacięty zawodnik po prostu wymiękał – opowiadał kaznodzieja. - Adaś miał piękną, franciszkańską, dziecięcą duszę – wspominał.

DEON.PL POLECA

- Mam przed sobą obraz Adasia skaczącego przy wtórze gitar i bębnów do utworu, który pokochałem w jego wykonaniu. „Jestem jak małe dziecko, co dopiero uczy się chodzić. Zrobię parę kroków, już trzeba mnie podnosić (…). Moja droga nie kończy się, jeszcze mogę wygrać ten bieg. Pójdę za Tobą, Panie”. Ukończyłeś bieg i jestem przekonany, że ten bieg wygrałeś – mówił o. Gaczyński.

Dodał, że o. Wolny był gotowy na przejście na drugą stronę. - Często mówił, że gdy ta zaraza go dopadnie, nie przeskoczy jej. Miałem w sercu pokój, bo miał czas, by przygotować się na spotkanie z ukochanym Królem – wyznał przyjaciel zmarłego zakonnika.

Ojciec Adam Wolny urodził się 14 grudnia 1977 r. w Rzeszowie. W 1997 r. rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne we franciszkańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. „Podczas formacji zakonnej dał się poznać jako człowiek pogodny, obdarzony poczuciem humoru, lubiany przez współbraci, budzący sympatię i uczynny, ale też rozmodlony, szukający głębszego rozumienia i patrzący z wiarą na codzienne wydarzenia” – napisali jego współbracia w nekrologu.

W 2001 roku w Krakowie złożył profesję wieczystą, dwa lata później otrzymał sakrament święceń kapłańskich. Przez rok posługiwał we franciszkańskiej parafii św. Antoniego w Jaśle. Był tam m.in. katechetą, moderatorem oazy młodzieżowej oraz opiekunem wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej. W 2004 r. rozpoczął posługę w Prowincji pw. św. Cyryla i Metodego w Republice Czeskiej, najpierw w Jihlavie, a potem w Brnie. Pełnił posługę duszpasterza młodzieży licealnej i studiującej, asystenta Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, opiekuna wspólnoty polskiej oraz wikariusza parafii św. św. Janów w Brnie oraz parafii w Modřicach.

W 2016 r. rozpoczął pracę duszpasterską na terenie Niemiec, w Ludwigshafen-Oggersheim i Bogenbergu.

Ojciec Adam interesował się historią Kościoła XX i XXI wieku, zwłaszcza pontyfikatami Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wielką miłością darzył przede wszystkim polskiego papieża, potrafił z pamięci cytować długie fragmenty jego przemówień, a nawet go naśladować. Jak wyjaśniał w czasie Mszy pogrzebowej prowincjał zakonu o. Marian Gołąb, z tego powodu trumna z ciałem o. Wolnego przypomina kształtem tę, w której spoczął Jan Paweł II.

Był uzdolniony muzycznie. Komponował, grał na gitarze i śpiewał. Razem z o. Dariuszem Gaczyńskim tworzył duet A&D. Wcześniej grał również w seminaryjnym zespole Fioretti, występował z muzykami grupy Natanael, nagrywał z Muńkiem Staszczykiem czy Dariuszem Malejonkiem.

Na początku grudnia ub. roku na skutek ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 został przetransportowany do szpitala w Bogen, umieszczony na OIOM-ie i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Zmarł 28 grudnia.

Spoczął w grobowcu zakonnym ojców franciszkanów na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller

...Wszystko dzieje się w przypowieściach, aby „patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli...” 
(Mk 4,11-12).

Czyżby Jezus naprawdę chciał, żeby słuchający nie widzieli i nie rozumieli? Oczywiście, nie. Z tych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: pogrzeb o. Adama Wolnego – franciszkanina i muzyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.