Kraków: Remont grobowca Adolfa Hyły. Był autorem najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego

Kraków: Remont grobowca Adolfa Hyły. Był autorem najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego
Fot. GoneWithTheWind / depositphotos.com
PAP / tk

Zakończył się remont grobu Adolfa Hyły, autora najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Grobowiec znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Środki na ten cel pozyskano w ramach zbiórki.

Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły, które było inicjatorem przedsięwzięcia, poinformował PAP w poniedziałek, że z powodu zniszczeń wynikających z upływu czasu grobowiec wymagał pilnych prac naprawczych. W ich wyniku spękane płyty nagrobkowe zostały wymienione na nowe, granitowe. Nowy nagrobek – zauważył szef stowarzyszenia - nawiązuje do najbardziej znanego obrazu artysty.

Przedsięwzięcie kosztowało ok. 25 tys. zł, a środki te zostały zebrane w ramach zbiórki internetowej zainicjowanej przez stowarzyszenie oraz od darczyńców instytucjonalnych.

DEON.PL POLECA

Jan Cięciak poinformował, że planowane są dalsze działania mające na celu przypomnienie postaci i twórczości Adolfa Hyły. Stowarzyszenie chciałoby zebrać i utrwalić wspomnienia osób, które pamiętają malarza, a także umieścić tablicę pamiątkową na domu w krakowskich Łagiewnikach, gdzie artysta mieszkał i tworzył.

Kim był malarz Adolf Hyła?

Adolf Hyła (1897-1965) studiował na wydziale prawa i wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej, portretował też ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół. Jest autorem wielu pejzaży tatrzańskich.

Obraz "Jezu ufam Tobie", przedstawiający Jezusa z dwoma promieniami wychodzącymi z serca, to najbardziej rozpowszechniony na świecie wizerunek Bożego Miłosierdzia. Hyła stworzył go, wzorując się na obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, namalowanym pod kierownictwem siostry Faustyny Kowalskiej (znajduje się on w Wilnie). Jednak to właśnie dzieło Hyły stało się słynne na całym świecie.

Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej w 1943 r. W 1944 r. stworzył kolejny obraz, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i który zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i Indonezji.

W 2017 roku, w związku z przypadającą 120 rocznicą urodzin Adolfa Hyły, jego postać i dorobek zostały upamiętnione przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Od 2013 r. imię malarza nosi aleja prowadząca do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Bóg w niebie nie przestanie być miłosierny…

Namiętna miłość Boga do swojego ludu — do człowieka — jest zarazem miłością, która przebacza. Jest ona tak wielka, że zwraca Boga przeciw Niemu samemu, Jego miłość...

Skomentuj artykuł

Kraków: Remont grobowca Adolfa Hyły. Był autorem najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.