Kraków: siostra Cecylia Roszak z zakonu dominikanek skończyła 110 lat

Kraków: siostra Cecylia Roszak z zakonu dominikanek skończyła 110 lat
(fot. (fot. youtube.com/niezaleznyserwiswiadomosci2)
3 lata temu
PAP / jp

110 lat skończyła w niedzielę siostra Cecylia Roszak z krakowskiego klasztoru dominikanek klauzurowych na Gródku.

Prawdopodobnie jest ona najstarszą zakonnicą na świecie. Siostra nie opuszcza już swojej celi, ale wciąż zachowuje świadomość.

Z okazji urodzin w niedzielę zakonnicę odwiedzi metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. "To piękna postać. Z powodu podeszłego wieku nie wstaje już z łóżka, ale jest świadoma, cierpiąca" - powiedziała PAP jedna z dominikanek z klasztoru na Gródku.

Jak podaje strona internetowa zakonu dominikanów, siostra Cecylia przyszła na świat 25 marca 1908 roku w Kiełczewie w Wielkopolsce. Skończyła Państwową Szkołę Handlową i Przemysłową Żeńską w Poznaniu. Miała 21 lat, gdy wstąpiła do dominikanek klauzurowych w Krakowie "Na Gródku", jak popularnie nazywa się klasztor położony przy ul. Mikołajskiej.

Pierwsze śluby zakonne złożyła 7 lutego 1931 roku, a trzy lata później - wieczyste. W 1938 r. siostra wraz z grupą mniszek wyjechała do Kolonii Wileńskiej k. Wilna, gdzie dominikanki chciały założyć nowy klasztor.

Według informacji podawanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w czasie niemieckiej okupacji Cecylia Roszak wraz z innymi siostrami z tego zakonu pomagała w ukrywaniu kilkunastoosobowej grupy Żydów, których przyjęła do wieleńskiego klasztoru przeorysza, siostra Bertranda. Wśród ukrywanych byli m.in. późniejsi działacze ruchu oporu w getcie wileńskim i warszawskim. Odznaczona została za to tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Po wojnie dominikanki musiały opuścić wieleński klasztor; siostra Cecylia wróciła do Krakowa. Podczas blisko 90-letniego pobytu w zakonie siostra Cecylia Roszak była furtianką, organistką i kantorką. Była też kilka razy przeoryszą krakowskiego klasztoru.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: siostra Cecylia Roszak z zakonu dominikanek skończyła 110 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.