Kraków: spotkanie z Katarzyną Łaniewską

Kraków: spotkanie z Katarzyną Łaniewską
Katarzyna Łaniewska
Ich Areopag Wiary

Rozpoczęty niedawno w Kościele Rok Wiary stanowi okazję nie tylko do wzmocnienia swojej wiary, ale także, aby świadczyć o Jezusie Chrystusie. Zresztą już błogosławiony papież Jan Paweł II mówił: drogą najbardziej skuteczną [odpowiedzi na ateizm] jest głoszenie Ewangelii wzbogacone o świadectwo rozumnej miłości (por. Gaudium et spes, 21), tak aby ludzie mogli zobaczyć dobroć Boga i stopniowo poznawać Jego miłosierne oblicze. (Audiencja generalna, 14 kwietnia 1999 r.).

Dlatego Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja Świętej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podjęli inicjatywę o nazwie Ich areopag wiary. Jest to cykl spotkań ze znanymi ludźmi poświęcony ich doświadczeniu dzielenia się wiarą. Chodzi, więc o świadectwo życia katolików świeckich (dziennikarzy, aktorów, sportowców, polityków, działaczy społecznych).

Pierwsze spotkanie w ramach projektu Ich Areopag Wiary odbędzie się już 20 grudnia 2012, o godz. 16.00, w auli Seminarium Krakowskiego przy ul. Podzamcze 8 w Krakowie. Specjalnym gościem będzie Pani Katarzyna Łaniewska-Błaszczak, aktorka teatralna i filmowa. Występowała między innymi, jako "babcia Józia" w serialu Plebania oraz jako "Babcia" w katolickim programie telewizyjnym dla dzieci Ziarno, emitowanym przez TVP1.

Każde spotkanie będzie miało charakter "wywiadu rzeki" przeprowadzonego przez studenta świeckiego i kleryka. Będzie składać się z trzech części: w pierwszej części pytania będą zadawać prowadzący spotkanie, w drugiej zostaną podane pytania od internautów, a w trzeciej przewidziane jest zadawanie pytań przez słuchaczy. Internauci będą mogli przysłać swoje pytania, w tygodniu poprzedzającym spotkanie, na adres e-mail ichareopagwiary@gmail.com. Szacowany czas spotkania: 1,5h. - 2h.

DEON.PL POLECA

Termin Areopag, który znajduje się w haśle i logotypie naszego projektu, nawiązuje do wydarzenia, opisanego w Dziejach Apostolskich (17,18-34).  Święty Paweł, podczas pobytu w Atenach, został zaprowadzony przez filozofów epikurejskich i stoickich na wzgórze, usytuowane na południe od agory (rynku), zwane wzgórzem Aresa (Areopag). Apostoł podejmując problem, postawiony przez filozofów: jaką to nową naukę głosisz, wystąpił z mową poświęconą przepowiadaniu o prawdziwym Bogu, przeciwstawiając Go koncepcjom pogańskim. W związku z tym, przez Areopag będziemy rozumieli tą przestrzeń naszego życia, w której głosimy Dobrą Nowinę o Jezusie.

Bardzo ważnym elementem nazwy naszego projektu jest zaimek ich, który wskazuje na przynależność kogoś lub czegoś do danej osoby lub rzeczy. Zatem projekt Ich areopag wiary nie będzie tworzył przestrzeni do prowadzenia konfrontacji z innymi poglądami, czy wyobrażeniami na temat Boga, ale do poznania jak przepowiadają o Bogu zaproszeni goście w charakterystycznych dla siebie środowiskach. Mamy nadzieję, że takie świadectwo będzie dobrą okazją do wzajemnego ubogacenia się wiarą, a także zainspiruje poszukujących Boga do wejścia na jej drogę.

Pewne uzasadnienie podjęcia takiej inicjatywy podaje papież Benedykt XVI: Współczesny świat potrzebuje dziś szczególnie wiarygodnego świadectwa tych, których umysły i serca oświecone są Słowem Bożym i zdolni są otworzyć serca i umysły tak wielu ludzi na pragnienie Boga i prawdziwego życia, które nie ma końca (List ogłaszający Rok Wiary Porta fidei, 15). Wydaje się, że inicjatywa Ich areopag wiary odpowiada na to pragnienie współczesnych ludzi, aby doświadczyć Boga i żyć w pełni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: spotkanie z Katarzyną Łaniewską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.