Kraków: w piątek start ewangelizacji miasta
W najbliższy piątek na stadionie Cracovii oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach rozpocznie się ewangelizacja Krakowa. Przygotowania do tego wydarzenia trwały blisko rok, a w pracę zaangażowało się ok. 3 tys. osób z pięćdziesięciu wspólnot katolickich.
- Ewangelizacja Krakowa będzie stanowić głębokie myślenie o wierze - powiedział bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
W przygotowanie ewangelizacji Krakowa włączyło się pięćdziesiąt ruchów i wspólnot katolickich, działających na terenie archidiecezji krakowskiej, łącznie ok. 3 tys. osób. Przygotowania do tego spotkania trwały od listopada ubiegłego roku. Z tej okazji rozdano 600 tys. zaproszeń.
- Nie mam wątpliwości, że Duch św. prowadzi Kościół w kierunku Nowej Ewangelizacji, czyli tych, którzy są ochrzczeni, ale z dla siebie wiadomych względów porzucili praktyki chrześcijańskie - mówił bp Grzegorz Ryś, na konferencji prasowej w krakowskiej kurii. - Jest to także problem Kościoła w Polsce, dlatego nie bez powodu Jan Paweł II po raz pierwszy użył określenia Nowa Ewangelizacja w 1979 r. w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski, podczas Mszy św. w Nowej Hucie - wyjaśniał.
- Chcemy zaprosić wszystkich, którzy są ochrzczeni, ale ich ścieżki do Kościoła pozarastały. Chcemy ich zaprosić do wspólnoty osób wierzących, którzy przeżywają wiarę - zapowiedział biskup.
Krakowski biskup pomocniczy podkreślił, że od samego początku osobą, która namawiała do organizacji tego wydarzenia i wspiera ją jest kard. Stanisław Dziwisz, który przerwie swój pobyt na Synodzie Biskupów, aby przewodniczyć Mszy św. w Łagiewnikach, wieńczącej to wydarzenie.
- To jest wydarzenie, które organizuje Kościół krakowski pod kierunkiem swojego biskupa - zaznaczył. Jego zdaniem rok przygotowań do tego wydarzenia to ważne doświadczenie Kościoła, który jest dynamiczny i żywy. - Nie chcemy tego wydarzenia spłaszczyć tylko do koncertów, ale chcemy by było doświadczeniem żyjącego Boga, które dla nas jest ważne i chcemy na niego otwierać innych - wyjaśniał bp Ryś.
Od listopada w poszczególnych parafiach organizowane będą wydarzenia, m. in. kursy i katechezy, głównie dla tych osób, które "przebudziły się" w trakcie ewangelizacji Krakowa. - Kościół rozeznaje swoją misję i idzie do tych, którzy są ochrzczeni, ale nie ma ich w naszej wspólnocie Kościoła. Jeżeli ktoś ma w sobie wiarę to się nią dzieli - podkreślił biskup.
W ramach wydarzenia zaplanowano m. in. wspólne modlitwy za miasto, dzielenie się świadectwami, głoszenie Dobrej Nowiny, koncerty.
Ewangelizacja Krakowa w pierwszych dwóch dniach (19 i 20 października) odbywać się będzie na stadionie Cracovii. Natomiast zwieńczeniem tego wydarzenia będzie Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którą zaplanowano na 21 października. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz. Będzie to nabożeństwo z posłaniem do ewangelizacji w środowiskach pracy, nauki i zamieszkania.
Wydarzenie to wpisuje się w rozpoczęty 11 października Rok Wiary w Kościele katolickim.
Skomentuj artykuł