Kraków: wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

KAI / psd

We wtorek 5 października mija 72. rocznica śmierci św. siostry Faustyny Kowalskiej. Z tej okazji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie znajdują się jej relikwie odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, kustosza sanktuarium. W trakcie nabożeństwa nastąpi przyjęcie nowych członków do stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”. Dziś także będzie można obejrzeć replikę celi siostry Faustyny.

„Tradycyjnie w rocznicę śmierci św. Faustyny do stowarzyszenia „Faustinum” przyjmowane zostają nowe osoby. W tym roku będzie to ok. trzydzieści osób z Polski oraz Czech” - mówi s. Salwatricze ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie. „W naszym stowarzyszeniu działa ok. 15 tys. osób z całego świata, skupione są one najczęściej przy tamtejszych parafiach” - dodaje.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca, rektora sanktuarium rozpocznie się o godz. 12.00.

DEON.PL POLECA

W ramach obchodów rocznicy śmierci św. Faustyny tylko dziś przy furcie klasztornej przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oglądać można replikę celi s. Faustyny.

2 października z okazji rocznicy śmierci św. Faustyny odbyło się w Łagiewnikach spotkanie z twórcami albumu o mistyczce z Głogowca. Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, opowiedzieli o miesiącach pracy nad albumem "Ufam. Śladami Siostry Faustyny" oraz o fenomenie orędzia o Bożym Miłosierdziu, które dotarło aż na krańce świata. Nie zabrakło również opowieści na temat duchowego związku między Siostrą Faustyną a Janem Pawłem II, a także roli Krakowa w życiu Świętej.

Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci w rodzinie Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec. Na chrzcie świętym w kościele parafialnym w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Od dzieciństwa odznaczała się umiłowaniem modlitwy, pracowitością, posłuszeństwem i wielką wrażliwością na ludzką biedę.

1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W klasztorze, jako s. Maria Faustyna, przeżyła trzynaście lat pełniąc obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki w wielu domach zgromadzenia, najdłużej w Krakowie, Wilnie i Płocku.

Na zewnątrz nic nie zdradzało jej niezwykle bogatego życia mistycznego. Gorliwie spełniała wszystkie prace, wiernie zachowywała reguły zakonne, była skupiona, milcząca, a przy tym naturalna, pełna życzliwej i bezinteresownej miłości. Jej życie, na pozór bardzo zwyczajne, monotonne i szare, kryło w sobie nadzwyczajną głębię zjednoczenia z Bogiem.

Lata jej zakonnego życia obfitowały w nadzwyczajne łaski: objawienia, wizje, ukryte stygmaty, uczestnictwo w męce Pańskiej, dar bilokacji, czytania w duszach ludzkich, proroctwa czy rzadko spotykany dar mistycznych zaślubin.

Posłannictwo s. Faustyny zostało zapisane w jej "Dzienniczku", który prowadziła na życzenie Pana Jezusa oraz spowiedników. Zanotowała w nim wiernie wszystkie słowa Pana Jezusa, a także opisała zetknięcia swej duszy z Nim.

S. Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w Krakowie, mając 33 lata. W latach 1965-67 w Krakowie przeprowadzono proces informacyjny dotyczący jej życia i cnót, a w 1968 roku rozpoczęto w Rzymie proces beatyfikacyjny, który ukończono w grudniu 1992 roku. 18 kwietnia 1993 roku, na Placu Świętego Piotra w Rzymie, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał aktu jej beatyfikacji, a 30 kwietnia 2000 roku jej kanonizacji. Jej relikwie spoczywają w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej
Komentarze (4)
C
czytaj
8 października 2010, 13:59
Szkoda, że lekceważone jest swiadectwo św. Faustyny o Mszy św. w której ona uczestniczyła i dzięki której została świetą. Hbr 11:6 "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Czy wiesz po co żyjesz? <a href="http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,3288,kard-dziwisz-o-znakach-swietosci-jana-pawla-ii.html">http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,3288,kard-dziwisz-o-znakach-swietosci-jana-pawla-ii.html</a>
K
katolik
8 października 2010, 13:24
Szkoda, że lekceważone jest swiadectwo św. Faustyny o Mszy św. w której ona uczestniczyła i dzięki której została świetą. Hbr 11:6 "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Czy wiesz po co żyjesz? http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
~~
6 października 2010, 11:47
 Św. Faustyno  proszę cię .....Ty wiesz..
M
mj
5 października 2010, 13:41
Zmarła w klasztorze