Kraków: wystawa "Na początku była szopka"

Kraków: wystawa "Na początku była szopka"
Szopka krakowska, kukiełkowa, wykonana przez Michała Ezenekiera, Krowodrza (ob. m. Kraków), lata 90. XIX w., dar Stanisława Estreichera (1869–1939) – w 1966 roku, podczas prac konserwatorskich stwierdzono, że szopka podklejona była od wewnątrz gazetą, na której dało się odczytać datę: 1898 r. To wskazówka, która pomaga określić wiek obiektu, choć nie musi wiązać się z datą jego powstania. Szopka może być starsza. Gazet używano do wzmocnienia konstrukcji szopki nie tylko w momencie jej budowania, ale także przy okazji kolejnych napraw, koniecznych podczas kilku sezonów intensywnego używania. (fot. Marcin Wąsik/etnomuzeum.eu)
KAI / psd

W Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie otwarto w piątek unikatową wystawę najstarszych szopek krakowskich z przełomu XIX i XX w., jakie zachowały się w kolekcjach muzealnych. Wernisaż wystawy odbył się w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46.

Ekspozycja przedstawia m.in. szopkę krakowską uchodzącą za najcenniejszą w Polsce - wykonaną w latach 90. XIX w. przez Michała Ezenekiera, mistrza murarskiego z Krowodrzy. Można też zobaczyć szopkę zbudowaną specjalnie dla dzieci Stanisława Wyspiańskiego oraz tę, która stanowiła wzór dla obrazu Leona Wyczółkowskiego pt. "Stańczyk".

Ponadto muzeum zgromadziło 100 ruchomych figurek przedstawiających poszczególne stany ówczesnego Krakowa, które stanowiły niezbędny element każdej szopki.

"Nasza wystawa to nie tylko prezentacja pięknych szopek. Staramy się pokazać, że pierwsze szopki były swego rodzaju dramatem, budowanym na połączeniu historii biblijnego Betlejem z historią i życiem mieszkańców Krakowa na przełomie XIX i XX w. Zwiedzający mogą spróbować "wejść" między kukiełki i odszukać to niezwykłe powiązanie" - powiedziała KAI Małgorzata Oleszkiewicz, kurator wystawy. Niesamowity charakter ekspozycji podkreślili także uczestnicy wernisażu, którzy wskazywali, że przygotowana aranżacja pozwala na realne dotknięcie klimatu Krakowa sprzed ponad 100 lat.

DEON.PL POLECA

Wystawa "Na początku była szopka" będzie otwarta we wtorek, środę, piątek i sobotę w godz. 11-19, w czwartek w godz. 11-21 oraz niedzielę w godz. 11-15. Miejscem ekspozycji jest Muzeum Etnograficzne w Krakowie (Dom Esterki, ul. Krakowska 46). Wystawa będzie czynna do 15 lutego 2015 r. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej: www.etnomuzeum.eu.

Szopki krakowskie to wielkie, przekraczające nieraz 2 metry wysokości, przenośne teatry. Budowali je murarze, którzy zimą podczas przymusowej przerwy w pracy, szukali innych źródeł utrzymania. Następnie najmowali się do domów krakowskich mieszczan i począwszy od drugiego dnia świat za pomocą szopek odgrywali bożonarodzeniowe przedstawienia.

Tradycja wykonywania szopek zachowała się do dziś - co roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w pierwszy czwartek grudnia organizuje konkurs na najpiękniejszą szopkę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: wystawa "Na początku była szopka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.