Kraków. Zakończenie obchodów Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego

Kraków. Zakończenie obchodów Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego
Msza św. w bazylice NSPJ w Krakowie na zakończenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego (fot. YouTube/Jezuici Kraków)
PAP/mk

W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie zakończyły się obchody Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego w Polsce. Liturgii przewodniczył emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W niedzielę przypadło w Kościele katolickim wspomnienie św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Zakończyło ono Jubileuszowy Rok Ignacjański związany z 500-leciem nawrócenia św. Ignacego i 400-leciem jego kanonizacji w Towarzystwie Jezusowym. Jubileuszowy Rok Ignacjański rozpoczął się 20 maja ubiegłego roku i przebiegał pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo". Kluczowym momentem, do którego nawiązywał, był jubileusz nawrócenia, którego doświadczyć miał przyszły św. Kościoła katolickiego, odnosząc poważną ranę podczas bitwy pod Pampeluną (kraj Basków) w dniu 20 maja 1521 r.

Nawiązując do tych wydarzeń kard. Dziwisz wskazał, że "kula armatnia, która 500 lat temu nie tylko okaleczyła baskijskiego rycerza, ale również radykalnie odmieniła jego życie, okazała się opatrznościowym wydarzeniem dla całego Kościoła".

- Ignacy Loyola nie tylko nawrócił się i osiągnął osobistą świętość, ale swoim doświadczeniem ubogacił całą wspólnotę Kościoła powszechnego. Ta historia, zapoczątkowana 500 lat temu, nadal trwa. I nieprzerwanie owocuje w kolejnych pokoleniach synów, uczniów Chrystusa, podążających do wieczności - podkreślił kard. Dziwisz.

Przypomniał przy tym, że "wielkim dziełem Ignacego Loyoli okazało się Towarzystwo Jezusowe, które wyrosło z jego duchowego doświadczenia i żarliwego pragnienia służenia Chrystusowi pod sztandarem krzyża, ze szczególnym oddaniem biskupowi Rzymu". - Bóg wie, ile dobra doświadczył i nadal doświadcza Kościół dzięki duchowym synom św. Ignacego - dodał były metropolita krakowski.

Liturgię w krakowskiej bazylice poprzedziło wprowadzenie relikwii św. Ignacego Loyoli do bazyliki i umieszczenie ich w zadedykowanym mu ołtarzu. W eucharystii wzięli udział przedstawiciele wszystkich jezuickich domów zakonnych z całej Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
José Ignacio Tellechea Idígoras

Książka Ignacy Loyola, sam i na piechotę została uznana za jedną z najbardziej wartościowych biografii tego niezwykłego człowieka i założyciela Towarzystwa Jezusowego (jezuitów).

Autor opisuje Ignacego jako człowieka z krwi i kości, cierpliwego i...

Skomentuj artykuł

Kraków. Zakończenie obchodów Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.