Krakowskie obchody Wszystkich Świętych

Krakowskie obchody Wszystkich Świętych
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
KAI / pz

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczyć uroczystej Mszy św. o godz. 15.45. Po nabożeństwie metropolita krakowski poprowadzi procesję po Cmentarzu Rakowickim. W trakcie uroczystości znani krakowianie, ludzie kultury, sztuki, samorządowcy i politycy będą kwestować na rzecz odnowy zabytkowych pomników, a także by wesprzeć Hospicjum św. Łazarza.

2 listopada w Dzień Zaduszny na Wawelu odbędzie się Msza św., po której rozpocznie się uroczysta procesja do grobów świętych, królów, bohaterów i wieszczów narodowych spoczywających w katedrze.

Podczas uroczystości Wszystkich Świętych na wielu krakowskich cmentarzach odbywać się będą kwesty. Pieniądze na odnowę nagrobków zbierać będzie po raz 31. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Zbiórka przeprowadzona zostanie na Cmentarzu Rakowickim, a także w Podgórzu i Bronowicach w godz. od 9.00 do zmroku. Członków i sympatyków Komitetu jak co roku wspierać będą m.in. znani krakowianie, aktorzy, politycy oraz samorządowcy. Tradycyjnie odbędzie się także zbiórka pieniędzy dla Hospicjum św. Łazarza.

Msze św. oraz procesje w uroczystość Wszystkich Świętych odbędą się również na innych krakowskich cmentarzach m.in. na nowym i starym cmentarzu Podgórskim, Salwatorskim, a także na cmentarzach m.in. w Bronowicach, Grębałowie, Prądniku Czerwonym, Prokocimiu, Mydlnikach, Grębałowie, Pychowicach i Woli Duchackiej.

DEON.PL POLECA


Cmentarz Rakowicki jest najstarszą nekropolią Krakowa. Został otwarty w 1803 r. Jest miejscem spoczynku wielu wybitnych Polaków i zasłużonych mieszkańców miasta, uczonych o międzynarodowej sławie, przedstawicieli znakomitych rodów polskich, artystów, działaczy politycznych, kupców, rzemieślników, filantropów, spiskowców, żołnierzy powstań narodowych, obu wojen światowych, działaczy podziemia z lat okupacji niemieckiej. Na cmentarzu spoczywają m.in. Jan Matejko, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Lucjan Rydel, Józef Mehoffer, Helena Modrzejewska, rodzina Estreicherów, Stanisław Krzyżanowski, Maria Kolbe - matka św. Maksymiliana Kolbego oraz Roman Ingarden. Tutaj też pochowani są rodzice Jana Pawła II Emilia i Karol oraz jego starszy brat Edmund.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krakowskie obchody Wszystkich Świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.