Krzyż: całonocna modlitwa w intencji powodzian

KAI / ad

W intencji poszkodowanych w powodzi modliło się kilkaset osób podczas kilkugodzinnego Świętokrzyskiego Nocnego Czuwania na Świętym Krzyżu. Rozpoczęło się ono w piątek o godz. 20.00 przy Krzyżach Katyńskich, a zakończyło w sobotę po północy w kościele Trójcy Świętej.

Organizowane przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej od 11 lat majowe Świętokrzyskie Nocne Czuwania w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego było w tym roku częścią obchodów Tygodnia Jagiellońskiego z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

W piątek 21 maja o godz. 20 czuwanie przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej rozpoczęto modlitwami za ojczyznę i poszkodowanych w powodzi. Po Apelu Jasnogórskim odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po przyjściu do świątyni sprawowane było nabożeństwo pokutne. Następnie o godz. 23.00 odprawiona została Eucharystia. Przewodniczył jej i wygłosił homilię o. Robert Skup OMI, mistrz nowicjuszy.

W słowie skierowanym do zebranych wiernych kaznodzieja przypomniał, że Krzyż wpisany jest w codzienność ucznia Chrystusa, że Krzyż trzeba mieć odwagę przyjąć, nie wolno od niego uciekać.

Na zakończenie Eucharystii każdy z uczestników czuwania oddał cześć Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przez ucałowanie.

W niedzielę 23 maja zakończone zostaną na Świętym Krzyżu obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. O godz. 10.45 w kaplicy Oleśnickich odbędzie się wykład prof. Henryka Samsonowicza pt. „Bitwa pod Grunwaldem. Znaczenie dla Polski, dla Kościoła, dla Europy”.

O godz. 12.00 na błoniach przy klasztorze zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii w kościele odbędzie się koncert Filharmonii Świętokrzyskiej i chóru Miasta Siedlce zatytułowany Gaude Mater Polonia.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krzyż: całonocna modlitwa w intencji powodzian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.